Komunikaty PR

Pierwsze osiedle, które ma swoje muzeum

2024-03-13  |  13:10
Biuro prasowe

Muzeum poświęcone historii osiedla Praga II powstało przy pl. Hallera na Pradze-Północ. To społeczna inicjatywa, której celem jest zachowanie pamięci o początkach osiedla i codzienności mieszkańców. W muzeum zobaczymy zdjęcia, historyczne plany i dokumenty. Twórcy zgromadzili też wiele eksponatów z czasów budowy osiedla. Jutro wielkie otwarcie.

Muzeum znajduje się przy pl. gen. Józefa Hallera 6, w tymczasowej siedzibie, w lokalu, w którym w latach 60. XX wieku działały legendarne Delikatesy. Na pierwszej wystawie, która potrwa od czwartku (14 marca) do połowy kwietnia 2024 r., zostanie przedstawionych ponad 80 fotografii i grafik, w tym zdjęcia mieszkańców, a także historyczne plany i dokumenty z początków budowy osiedla.

W zasobach muzeum znajduje się też blisko 60 eksponatów, m.in. przedmioty codziennego użytku z czasów budowy osiedla, z lat 60. i 70. XX w. To m.in. maszyna kalkulacyjna KR-13, aparat Smena 8 i porcelitowe serwisy kawowe z lat 60.

– Idea muzeum powstała wraz z rozpoczęciem działalności Archiwum Społecznego Osiedla Praga II, którego celem jest zbieranie fotografii, dokumentów i pamiątek - mówi Kamil Ciepieńko, pomysłodawca muzeum. – Przez lata udało nam się zgromadzić tak wielką kolekcję zdjęć, że w końcu trzeba je pokazać. To muzeum stworzone przez mieszkańców i dla mieszkańców – dodaje radny.

O osiedlu

Osiedle Praga II zostało zbudowane po II wojnie światowej w latach 60. i 70. XX w. Jest położone w granicach ulic: 11 Listopada, Ratuszowej, Jagiellońskiej i Starzyńskiego. Duża część osiedla znajduje się pod ochroną konserwatora zabytków.

Jaki jest cel Muzeum Osiedla Praga II

Celem muzeum jest gromadzenie i ochrona zbiorów, w tym fotografii i dokumentów, od lat powojennych (1945 r.), przez okres Polski Ludowej (1952-1989) do czasów transformacji ustrojowej w latach 90. XX w. Ważnym celem muzeum jest także pobudzenie aktywności społecznej poprzez zaangażowanie lokalnej społeczności w poszukiwania i gromadzenie pamiątek historycznych oraz relacji ustnych.

Idea budowy muzeum powstała w 2018 r. wraz z rozpoczęciem działalności Archiwum Społecznego Osiedla Praga II, którego celem jest zbieranie fotografii, dokumentów i pamiątek. W tym samym roku ukazała się też pierwsza publikacja, która opisuje dzieje osiedla. Książka „Praga II. Nasza historia” (154 str.) została wydana w nakładzie 3 tys. egz. dzięki społecznej zbiórce. Publikacja była bezpłatna, a cały nakład trafił do mieszkańców. Autorem książki jest Kamil Ciepieńko.

W ramach działania społecznego archiwum odbyły się m.in.: plenerowe zbiórki zdjęć, podczas których skanowano i opisywano zdjęcia; spotkania dyskusyjne z mieszkańcami w bibliotekach publicznych na Pradze-Północ oraz wykład inaugurujący działalność Praskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku pt. „Archiwistyka Społeczna na przykładzie Archiwum Społecznego Osiedla Praga II”.

Partnerzy i organizatorzy Muzeum

Twórcą muzeum jest Kamil Ciepieńko, radny dzielnicy Praga-Północ ze stowarzyszenia Kocham Pragę. Organizatorem muzeum jest Fundacja Praga Pomaga. Partnerami są: Odział Warszawski PTTK, Fundacja im. XBW Ignacego Krasickiego i Stowarzyszenie Kocham Pragę.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Samorządy Sortownie w gotowości czekają na wprowadzenie ROP w Polsce Biuro prasowe
2024-05-24 | 10:30

Sortownie w gotowości czekają na wprowadzenie ROP w Polsce

W Polsce rozpoczęły się zmiany w zakresie gospodarowania odpadami, dyktowane przepisami unijnymi, takimi jak ramowa dyrektywa odpadowa i SUP. Te kroki prowadzą z kolei do zmian w branży
Samorządy Miliardowy problem samorządów. Czy wybory coś zmienią?
2024-04-04 | 08:00

Miliardowy problem samorządów. Czy wybory coś zmienią?

Rosnące długi wobec samorządów stają się coraz większym problemem. Ich skutkiem jest zwiększanie deficytu budżetowego i w efekcie ograniczenie możliwości inwestycyjnych gmin.
Samorządy Gwiazdy, influencerzy oraz eksperci mówią jednym głosem: Sama Wybierz Samorząd
2024-04-02 | 10:00

Gwiazdy, influencerzy oraz eksperci mówią jednym głosem: Sama Wybierz Samorząd

Kobiety już raz osiągnęły duży sukces. Pokazały, jaką mają moc – tłumnie poszły głosować w wyborach 15 października, podnosząc znacznie ogólną frekwencję. To wciąż

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Forum Sektora Kosmicznego 4 czerwca 2024

European Financial Congress 2024

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Ministerstwo Zdrowia chce zakazać sprzedaży mentolowych wkładów do podgrzewaczy tytoniu. Według ekspertów doprowadzi to do wzrostu szarej strefy

Najnowsze propozycje legislacyjne resortu zdrowia mogą zakłócić spadkowy trend wielkości szarej strefy, która w 2023 roku na rynku papierosów była rekordowo niska. Zakaz sprzedaży mentolowych wkładów do podgrzewaczy tytoniu może zachęcić do przemytu i nielegalnej produkcji  –ostrzegają eksperci. Według raportu Instytutu Prognoz i Analiz Gospodarczych (IPAG) spadkowi udziału papierosów pochodzących z przemytu towarzyszył wzrost udziału papierosów podrabianych, a czynnikiem, który temu sprzyja, są wciąż niskie kary w przypadku wykrycia takiego procederu.

Farmacja

Sektor biotechnologii przyciąga coraz więcej naukowców. Najbardziej poszukiwani są specjaliści z kompetencjami laboratoryjnymi i pracownicy rozwoju biznesu

Polska jest ważnym graczem światowego sektora biotechnologii. Staje się też jedną z najatrakcyjniejszych lokalizacji dla międzynarodowych projektów biotechnologicznych, m.in. dzięki szerokiemu dostępowi do wysoko wykwalifikowanej kadry.  – Obecnie firmy szukają pracowników w obszarze business developmentu oraz metabolizmu i toksykologii leków w wydaniu przedklinicznym – ocenia Karolina Jarosińska, dyrektor zarządzająca ExecMind.

Transport

Przewoźnicy kolejowi chcą obniżki stawek dostępu do infrastruktury kolejowej. Pozwoliłoby to im konkurować z towarowym przewozem drogowym

Związek Niezależnych Przewoźników Kolejowych złożył Ministerstwu Infrastruktury propozycję stopniowej, rozłożonej na pięć lat obniżki stawek za dostęp do torów o połowę. Miałaby ona wyrównać szanse przewozów towarowych w konkurencji z nieporównanie tańszym transportem drogowym i uwolniła środki na inwestycje w nowy tabor. Pozwoliłaby także odciążyć drogi, co wpłynęłoby pozytywnie na ich stan, komfort kierowców i zmniejszyło emisję CO2. Obniżka jest też koniecznością w kontekście realizacji unijnej strategii zrównoważonej mobilności, a Unia Europejska daje w zakresie ustalania stawek dostępu dużą swobodę krajom członkowskim.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.