Komunikaty PR

System wizyjny Zebra Technologies wspiera piekarnie przemysłowe

2024-04-29  |  13:00
Biuro prasowe
Kontakt
Monday PR
Monday PR Sp. z o.o. Sp.k.

Górskiego 9
00-033 Warszawa
biuro|mondaypr.pl| |biuro|mondaypr.pl
+48 224878421
www.mondaypr.pl

WARSZAWA, Polska, 18 kwietnia 2024 r. – Zebra Technologies Corporation (NASDAQ: ZBRA), wiodący dostawca rozwiązań cyfrowych umożliwiających przedsiębiorstwom inteligentne łączenie danych, zasobów i ludzi, ogłosił dziś, że piekarnie przemysłowe korzystające z nowoczesnego systemu widzenia maszynowego Zebra Aurora Design Assistant™ raportują mniej błędów podczas kontroli wizyjnej i osiągają większą wydajność na liniach produkcyjnych.

Od teraz piekarnie wyposażone w system firmy Zebra Technologies mogą za pomocą jednego tylko narzędzia prowadzić kontrolę wizyjną różnych rodzajów pieczywa. Ponadto korzystając z pomocy zrobotyzowanego uchwytu mogą również zautomatyzować kompletowanie opakowań i zwiększyć jego wydajność do 25-30 sztuk na minutę. Warto nadmienić, że urządzenie nie uszkadza opakowań ani znajdującego się w środku pieczywa. Szacuje się, że korzystanie z tego systemu pozwoliło firmom osiągnąć oszczędność kosztów sięgającą 75% względem tradycyjnych metod kontroli z użyciem kamer i precyzyjnego oświetlenia.

OEM Finland Oy – zarejestrowany przez Zebra Technologies dostawca systemów do automatyki przemysłowej specjalizujący się w zaawansowanym widzeniu maszynowym – wraz z marką KINE – fińskim dostawcą gotowych rozwiązań z zakresu robotyki dla branży żywności i napojów, logistycznej, półprzewodników i innych branż produkcyjnych – opracowali wspólnie rozwiązanie, które pozwoliło sprostać kilku wyzwaniom w jednej z przemysłowych piekarni.

Wcześniej pracownicy ręcznie wyjmowali i układali zapakowane bochenki chleba i bułki na przenośniku taśmowym. Był to jednak proces mało wydajny i podatny na błędy ze względu na nieregularne rozmiary i kształty pieczywa, co utrudniało optymalne ułożenie go na taśmociągu. Ponadto przezroczyste plastikowe opakowania odbijały refleksy świetlne, co dodatkowo utrudniało właściwe wykorzystanie czujników optycznych.

"Zdecydowaliśmy się wykorzystać system widzenia maszynowego Aurora Design Assistant firmy Zebra Technologies ze względu na jego solidność i wszechstronne możliwości. Oprogramowanie umożliwia integrację niezbędną do kontroli wizyjnej różnych rodzajów pakowanego pieczywa" – powiedział Kimmo Salonen, dyrektor ds. technologii w firmie KINE.

Nowy system składa się z programowalnego sterownika logicznego (PLC), zrobotyzowanego uchwytu, czujników 3D (ToF) i oprogramowania Aurora Design Assistant, dzięki któremu nie trzeba korzystać z wielu kamer i oświetlenia. Rozwiązanie ograniczyło również problem występowania refleksów świetlnych i dostosowania kontrastu. 

"Wdrożenie systemu wizyjnego w podstawowym zakresie zajęło nam około jeden dzień" – powiedział Sami Sinisalo, specjalista ds. robotyki w KINE. – "Z kolei testowanie, regulacja, optymalizacja i kalibracja robota zajęły nam około 80 godzin. To świetny wynik i znacznie mniej czasu niż musielibyśmy poświęcić w przypadku wdrożenia nowego systemu 3D bez dostępu do wydajnego i przyjaznego dla użytkownika oprogramowania".

Kamera została umieszczona nad taśmociągiem, a schematy kontroli zaprogramowano w Aurora Design Assistant. Kamera rejestruje do 30 klatek na sekundę, generując model powierzchni chleba w postaci chmury punktów składającej się z ponad 300 000 współrzędnych XYZ. Pozyskane dane są przesyłane do Aurora Design Assistant, który przekształca je w mapę głębi, a następnie poddaje ją analizie i za pomocą oprogramowania wizyjnego 2D określa miejsca chwytu dla robota. 

"Środowiska produkcyjne charakteryzujące się wysokimi normami jakości i korzystające z bardzo różnych komponentów oraz gotowych produktów potrzebują wydajnych systemów widzenia maszynowego, aby osiągnąć oczekiwane wyniki" – powiedział Jason MacDonald, Senior Account Manager, Machine Vision EMEA, Zebra Technologies. – "Wydajny system widzenia maszynowego Aurora firmy Zebra Technologies zwiększa postęp w branży przemysłowej i pomaga radzić sobie z problemami związanymi z korzystaniem ze starszych systemów, z którymi borykają się klienci i konstruktorzy maszyn".

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Przemysł spożywczy Biznes na słodko, czyli miód jako idealny dodatek do słodkości reklamowych Biuro prasowe
2024-05-15 | 13:00

Biznes na słodko, czyli miód jako idealny dodatek do słodkości reklamowych

Miód, od wieków ceniony jest zarówno ze względu na swój wyjątkowy smak, jak i właściwości zdrowotne. Jego obecność w słodyczach, takich jak miodowe karmelki, to
Przemysł spożywczy Sport, owoce i warzywa – co Polacy myślą o zdrowym trybie życia?
2024-05-13 | 17:00

Sport, owoce i warzywa – co Polacy myślą o zdrowym trybie życia?

30. kwietnia br. w Paryżu odbyło się spotkanie, będące jednocześnie inauguracją kampanii GOOD MOVE, którego jednym z organizatorów było Stowarzyszenie Polskich
Przemysł spożywczy VEGETA przyprawą numer 1 na rynku europejskim
2024-05-09 | 01:00

VEGETA przyprawą numer 1 na rynku europejskim

VEGETA liderem w Europie [1] Marka VEGETA od 65 lat jest obecna na polskim rynku i towarzyszy konsumentom w codziennym przygotowywaniu posiłków. VEGETA Uniwersalna, to znana mieszanka

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Regionalne

Start-upy mogą się starać o wsparcie. Trwa nabór do programu rozwoju innowacyjnych pomysłów na biznes

Trwa nabór do „Platform startowych dla nowych pomysłów” finansowany z Funduszy Europejskich dla Polski Wschodniej 2021–2027. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości wybrała sześć partnerskich ośrodków innowacji, które będą oferować start-upom bezpłatne programy inkubacji. Platformy pomogą rozwinąć technologicznie produkt i zapewnić mu przewagę konkurencyjną, umożliwią dostęp do najlepszych menedżerów i rynkowych praktyków, ale też finansowanie innowacyjnych przedsięwzięć. Każdy z partnerów przyjmuje zgłoszenia ze wszystkich branż, ale także specjalizuje się w konkretnej dziedzinie. Jest więc oferta m.in. dla sektora motoryzacyjnego, rolno-spożywczego, metalowo-maszynowego czy sporttech.

Transport

Kolej pozostaje piętą achillesową polskich portów. Zarządy liczą na przyspieszenie inwestycji w tym obszarze

Nazywane polskim oknem na Skandynawię oraz będące ważnym węzłem logistycznym między południem i północą Europy Porty Szczecin–Świnoujście dynamicznie się rozwijają. W kwietniu 2024 roku wydano decyzję lokalizacyjną dotycząca terminalu kontenerowego w Świnoujściu, który ma szansę powstać do końca 2028 roku. Zdaniem ekspertów szczególnie ważnym elementem rozwoju portów, podobnie jak w przypadku innych portów w Polsce, jest transport kolejowy i w tym zakresie inwestycje są szczególnie potrzebne. – To nasza pięta achillesowa – przyznaje Rafał Zahorski, pełnomocnik zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście ds. rozwoju.

Polityka

Projekt UE zyskuje wymiar militarny. Wojna w Ukrainie na nowo rozbudziła dyskusję o wspólnej europejskiej armii

Wspólna europejska armia na razie nie istnieje, a w praktyce obronność to wyłączna odpowiedzialność państw członkowskich UE. Jednak wybuch wojny w Ukrainie, tuż za wschodnią granicą, na nowo rozbudził europejską dyskusję o potrzebie posiadania własnego potencjału militarnego. Jak niedawno wskazał wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, Europa powinna mieć własne siły szybkiego reagowania i powołać komisarza ds. obronności, ponieważ stoi obecnie w obliczu największych wyzwań od czasu zakończenia II wojny światowej. – Musimy zdobyć własną siłę odstraszania i zwiększać wydatki na obronność – podkreśla europoseł Janusz Lewandowski.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.