Komunikaty PR

"Wyprawy z Etnoekipą. Poznaj dawną wieś" - nowa inicjatywa edukacyjna dla ucznió

2024-02-27  |  01:00
Kontakt
ANETA SZERSZENIEWSKA
38 PR CONTENT COMMUNICATION

MODRA 92 C
02-661 WARSZAWA
aneta.szerszeniewska|38pr.pl| |aneta.szerszeniewska|38pr.pl
509 453 985
www.38contentcommunication.pl

Na rynku publikacji skierowanej do uczniów szkół podstawowych pojawiła się wyjątkowa pozycja "Wyprawy z Etnoekipą. Poznaj dawną wieś", która została wydana z inicjatywy Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi. Ta seria sześciu książek to wyjątkowe narzędzie edukacyjne, które nauczycielom zapewni ciekawe pomysły na prowadzenie lekcji, a dzieci przeniesie w fascynujący świat życia dawnej wsi – od połowy XIX wieku do lat 50. XX wieku.

 

Przewodnikami po etnograficznej mapie Polski jest tytułowa Etnoekipa – niezwykli bohaterowie: Bazyl, Bebok, Chmurnica i Buczka, którzy prowadzą dzieci przez poszczególne aspekty życia wiejskiego, od domowego ogniska po tradycje, zawody, specyficzne pożywienie i sposoby świętowania. W ich towarzystwie młodzi czytelnicy odbędą wyjątkową podróż w czasie: obejrzą wieś z lotu ptaka, przymierzą stroje, nauczą się zapomnianych słów czy skosztują regionalnych potraw.

 

„Jesteśmy przekonani, że wspólne odkrywanie tajemnic dawnej wsi w towarzystwieEtnoekipy rozpali w uczniach fascynację historią regionu, w którym mieszkają, a także dawnymi tradycjami, które powoli zanikają. Nadrzędnym celem publikacji jest wzbudzenie zainteresowania wsią, jej tradycją, kulturą, czy rytmem życia mieszkańców.- podkreśla Katarzyna Saks, Dyrektor Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi - Pragniemy ocalić od zapomnienia dziedzictwo naszych przodków i sprawić, aby poznały i pokochały je wszystkie dzieci. Dzięki naszej serii chcemy zachęcić nauczycieli i dyrektorów do prowadzenia zajęć z zakresu edukacji regionalnej w szkołach podstawowych. Odgrywa ona w końcu kluczową rolę w kształtowaniu tożsamości lokalnej oraz chroni unikalne aspekty kultury i historii.”

 

Edukacja regionalna jako narzędzie rozwijania świadomości kulturowej

 

Celem edukacji regionalnej jest przekazywanie wiedzy na temat różnorodności kulturowej, tradycji, zwyczajów i historii społeczności lokalnych. Skupia się na poznawaniu i zrozumieniu własnej kultury ludowej, zarówno w wymiarze historycznym, jak i współczesnym. W kontekście szkół podstawowych, edukacja regionalna wprowadza uczniów w świat lokalnych tradycji, gwary, dziedzictwa kulturowego oraz historii miejsc, w których mieszkają. Działa jako narzędzie rozwijania świadomości kulturowej, kształtowania tożsamości oraz zachęcania do poszanowania różnic i dziedzictwa wspólnotowego.

 

Wszystkie te cele doskonale spełniają "Wyprawy z Etnoekipą. Poznaj dawną wieś". Ta sześciotomowa seria książek powstała przy współpracy z etnografami i metodykami, a ich autorkami – zarazem autorkami koncepcji serii – są wybitne specjalistki w dziedzinie etnologii i folklorystyki: prof. Anna Weronika Brzezińska, prof. Katarzyna Smyk, dr Katarzyna Ceklarz, dr Karolina Dziubata-Smykowska, dr Katarzyna Waszczyńska. Szatę graficzną książek, pełną ilustracji inspirowanych autentycznym wiejskim krajobrazem, przygotowała utalentowana Ewelina Garbula.

 

Każdy z sześciu tomów serii poświęcony jest innemu obszarowi tematycznemu: tom pierwszy omawia zagadnienia z związane z tradycyjną zabudową terenów wiejskich; z tomem drugim czytelnicy dowiedzą się, jak wyglądała praca na wsi w różnych porach roku; tom trzeci opowiada o dawnych zawodach i wykorzystywanych narzędziach; tom czwarty zabiera w modową podróż do świata tradycyjnych ubiorów. Z kolei piąta serii opowiada o kulinarnych przysmakach, zaś część szósta  odkrywa tajemnice świąt i obrzędami dorocznych różnych zakątków Polski.

 

 „Pogłębianie zrozumienia tradycji regionu oraz zachowanie dziedzictwa kulturowego są kluczowymi aspektami, które wyróżniają tę edukacyjną inicjatywę. Seria nie tylko dostarcza ogólnej wiedzy o kulturze ludowej Polski, ale również skupia się na perspektywie regionalnej i lokalnej, umożliwiając uczniom lepsze zrozumienie specyfiki etnograficznej swojej okolicy. Poprzez wzbudzanie ciekawości i interaktywne formy przekazu, Etnoekipa inspiruje dzieci do aktywnego uczestnictwa w odkrywaniu uroku dawnej i współczesnej wsi oraz stanowi doskonały przykład, jak zintegrować wiedzę o lokalnym dziedzictwie kultury tradycyjnej  z edukacją szkolną, tworząc inspirujące i wartościowe narzędzie edukacyjne.” – powiedziała Katarzyna Smyk, folklorystka z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie i współautorka koncepcji i serii książek "Wyprawy z Etnoekipą. Poznaj dawną wieś"    

W najbliższych tygodniach Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi zaprosi nauczycieli zainteresowanych serią na bezpłatne szkolenia, które dotyczyć będą efektywnych metod pracy z książkami oraz edukacji etnograficznej w szkołach.

 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Edukacja Nowy kierunek Prawo w IT na Uczelni Łazarskiego Biuro prasowe
2024-05-28 | 10:30

Nowy kierunek Prawo w IT na Uczelni Łazarskiego

W dobie coraz większej konkurencji na rynku usług prawniczych, zarówno prawnicy po studiach, jak i adwokaci i radcowie prawni świeżo po aplikacjach i zdanych egzaminach zawodowych
Edukacja 3. Piknik Nauki Fahrenheita. W planie rekordowa liczba atrakcji!
2024-05-21 | 14:00

3. Piknik Nauki Fahrenheita. W planie rekordowa liczba atrakcji!

Warsztaty, zabawy, konkursy, spektakularne pokazy naukowe, a nawet testy i badania profilaktyczne – 26 maja 2024 roku na Górze Gradowej w Gdańsku odbędzie się 3. Piknik Nauki
Edukacja Nowy kurs AICPA & CIMA i PwC kluczem do zrozumienia unijnych standardów ESG
2024-05-20 | 10:00

Nowy kurs AICPA & CIMA i PwC kluczem do zrozumienia unijnych standardów ESG

Nowy kurs AICPA & CIMA i PwC pomoże specjalistom ds. rachunkowości i finansów wdrożyć unijne standardy sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Forum Sektora Kosmicznego 4 czerwca 2024

European Financial Congress 2024

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Problemy społeczne

Tylko co 20. palacz jest w stanie samodzielnie rzucić papierosy. Dziś Światowy Dzień Bez Papierosa

Niemal co trzeci dorosły Polak przyznaje się do palenia papierosów. Ta liczba świadczy o porażce polskiej polityki zdrowotnej, w ramach której zakładano redukcję udziału palaczy w społeczeństwie do 5 proc. przed 2030 rokiem. Taki sukces zanotowała Szwecja, w której odsetek palaczy spadł w latach 2008–2023 z 15 proc. do 5,6 proc. Tymczasem wachlarz chorób wywołanych wdychaniem papierosowego dymu jest bardzo szeroki. Najgroźniejsze z nich, oprócz nowotworów, są związane z układem oddechowym i sercowo-naczyniowym jak np. żylna choroba zakrzepowo-zatorowa. 31 maja obchodzona jest 37. rocznica Światowego Dnia Bez Papierosa.

Prawo

Po wyborach wiele tematów w Komisji Europejskiej będzie kontynuowanych. Wśród nich Zielony Ład czy działania na rzecz solidarności z Ukrainą

Jest mało prawdopodobne, by po czerwcowych wyborach do europarlamentu nowa Komisja Europejska radykalnie zmieniła kierunek w wielu kluczowych tematach. Dotyczy to głównie Europejskiego Zielonego Ładu. Wśród priorytetów Brukseli, które w nowej kadencji będą z pewnością kontynuowane, wymienia się także kwestie związane z cyberbezpieczeństwem i digitalizacją na terenie Wspólnoty. W Polsce wybory do europarlamentu odbędą się w niedzielę, 9 czerwca.

Problemy społeczne

W strefach objętych konfliktem żyje 400 mln dzieci. Najtrudniejsza sytuacja jest w Strefie Gazy, gdzie w ciągu kilku miesięcy zginęło ponad 12 tys. dzieci

Według UNICEF jedno na pięć dzieci żyje w strefach objętych konfliktami lub z nich ucieka. Organizacja Narodów Zjednoczonych w latach 2005–2022 zweryfikowała ponad 315 tys. poważnych naruszeń praw dziecka na obszarach objętych konfliktem. Najtrudniejsza sytuacja panuje w Strefie Gazy, gdzie tylko w tym roku zginęło więcej dzieci niż w 2022 roku na całym świecie.  Wojna zabiera dzieciom to, co najważniejsze, czyli poczucie bezpieczeństwa i znacząco wpływa na ich rozwój – alarmuje Polska Akcja Humanitarna.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.