Komunikaty PR

Axpo rozwija w Polsce magazyny energii zwiększające stabilność sieci

2023-12-28  |  01:00
Biuro prasowe

Już od kilku lat Grupa Axpo aktywnie działa w Szwajcarii w zakresie rozwoju, budowy i optymalizacji wielkoskalowych systemów magazynowania energii. Swoje usługi Axpo rozszerzyło również na rynek szwedzki, a teraz uruchamia dedykowaną linię biznesową w Polsce. Wykorzystując magazyny, na polskim rynku spółka zamierza wspierać stabilizację sieci elektroenergetycznej oraz brać udział w krajowym rynku mocy i handlu na rynkach krótkoterminowych.

 

Na arenie międzynarodowej Axpo kontynuuje rozwój działalności w zakresie systemów magazynowania energii. Do 2030 roku Grupa zamierza rozwinąć znaczną pojemność magazynową w Europie. W marcu tego roku ogłosiła, że wybuduje dwa magazyny o pojemności do 25 MW w Szwecji. Jeden z nich – zlokalizowany w Landskronie na południu kraju – zostanie uruchomiony na początku przyszłego roku. Teraz Axpo otwiera linię biznesową także w Polsce.

 

– Do tej pory skupialiśmy się na rozwoju głównie poprzez sprzedaż i odkup zielonej energii, między innymi na podstawie kontraktów PPA i cPPA. Pracujemy także nad pierwszymi własnymi źródłami wytwórczymi w kraju w postaci elektrowni słonecznych. Przyszedł czas na kolejny krok i na polskim rynku chcemy rozwijać także projekty systemów magazynowania energii – mówi Paweł Wierzbicki, dyrektor zespołu Origination i członek zarządu Axpo Polska.

 

– Magazyny mają być przyłączone do sieci i stanowić wsparcie dla polskich operatorów systemów przesyłowych i dystrybucyjnych. Na ten moment skupiamy się na rozwoju projektów oraz prowadzimy intensywne działania akwizycyjne – dodaje Paweł Wierzbicki.

 

Stabilizacja sieci i rozwój OZE dzięki systemom magazynowym

 

Obecnie największym wzywaniem w rozwoju odnawialnych źródeł energii w Polsce, jak i w wielu innych krajach Europy, jest brak wolnych mocy przyłączeniowych, przez co potencjał OZE i baterii nie jest do końca wykorzystywany.

 

Wielkoskalowe systemy magazynowania energii Axpo mają za zadanie równoważyć wahania podaży i popytu na energię elektryczną. Baterie w magazynie są ładowane w okresach, w których wytwarzanie energii przewyższa zapotrzebowanie. Zmagazynowana energia może zostać później wprowadzana do sieci w okresach charakteryzujących się niskim poziomem podaży, ale wysokim popytem. Magazyny umożliwiają także włączenie do sieci dodatkowych odnawialnych źródeł wytwórczych, co z kolei wspiera odejście od produkcji energii elektrycznej z węgla.

 

Doświadczenie Axpo i rozwój magazynów w Europie

 

Usługi wprowadzane w Polsce są częścią szerszej strategii rozwoju Grupy Axpo, która zakłada między innymi wzrost udziału energii odnawialnych i systemów magazynowania w skali międzynarodowej. Otwarcie dedykowanej linii biznesowej w Polsce to dla nas ważny krok – mówi Frank Amend, dyrektor zespołu Baterii i systemów hybrydowych w Grupie Axpo.

 

Swoje rozwiązania z zakresu systemów magazynowania Axpo wprowadziło do tej pory na rynku szwedzkim i szwajcarskim. W Szwecji Grupa aktualnie prowadzi budowę dwóch projektów. W 2024 roku ma zostać uruchomiony magazyn baterii litowo-jonowych o mocy 20 MW w Landskronie na południu kraju. Trwają także prace nad jednym z największych magazynów w Szwecji, który ma powstać w Filipstad, 300 km na zachód od Sztokholmu. Obiekt ma dysponować mocą 25 MW, a jego budowa rozpocznie się na początku 2024 roku.

 

Z kolei w Szwajcarii Grupa Axpo rozwinęła i obsługuje kilka obiektów magazynowych, a także świadczy usługi komercjalizacji dla stron trzecich. Tę ostatnią usługę Axpo umożliwia również w Finlandii. Za pomocą platformy IT, elastyczność wynikająca z magazynowania energii i zdecentralizowanych instalacji energii odnawialnej jest przedmiotem handlu na rynku usług systemowych, na rynku bilansującym, a także na rynkach dnia następnego i dnia bieżącego.

 

 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Energetyka Przyszłość przemysłu bateryjnego w Polsce Biuro prasowe
2024-05-27 | 12:00

Przyszłość przemysłu bateryjnego w Polsce

Przyszłość przemysłu bateryjnego w Polsce   Za nami premierowa konferencja PESA Battery Conference. Trzy sesje tematyczne, panele dyskusyjne i debata o przyszłości przemysłu
Energetyka BRAK ZDJĘCIA
2024-05-22 | 18:09

GoldenPeaks Capital i Reckitt podpisały 10-letnią umowę dostawy energii w Polsce

GoldenPeaks Capital i Reckitt podpisały 10-letnią umowę dostawy energii w Polsce, promując dalszą dekarbonizację krajowej sieci energetycznej i pomagając Reckitt w osiąganiu jej zielonych celów.   GoldenPeaks Capital,
Energetyka Sukces Columbus Elite w programie Czyste Powietrze
2024-05-22 | 11:00

Sukces Columbus Elite w programie Czyste Powietrze

Spółka Columbus Elite, największa organizacja sprzedażowa OZE w Polsce, zakontraktowała imponującą ilość zleceń w ramach programu “Czyste Powietrze”. Tylko w kwietniu

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Forum Sektora Kosmicznego 4 czerwca 2024

European Financial Congress 2024

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Problemy społeczne

Tylko co 20. palacz jest w stanie samodzielnie rzucić papierosy. Dziś Światowy Dzień Bez Papierosa

Niemal co trzeci dorosły Polak przyznaje się do palenia papierosów. Ta liczba świadczy o porażce polskiej polityki zdrowotnej, w ramach której zakładano redukcję udziału palaczy w społeczeństwie do 5 proc. przed 2030 rokiem. Taki sukces zanotowała Szwecja, w której odsetek palaczy spadł w latach 2008–2023 z 15 proc. do 5,6 proc. Tymczasem wachlarz chorób wywołanych wdychaniem papierosowego dymu jest bardzo szeroki. Najgroźniejsze z nich, oprócz nowotworów, są związane z układem oddechowym i sercowo-naczyniowym jak np. żylna choroba zakrzepowo-zatorowa. 31 maja obchodzona jest 37. rocznica Światowego Dnia Bez Papierosa.

Prawo

Po wyborach wiele tematów w Komisji Europejskiej będzie kontynuowanych. Wśród nich Zielony Ład czy działania na rzecz solidarności z Ukrainą

Jest mało prawdopodobne, by po czerwcowych wyborach do europarlamentu nowa Komisja Europejska radykalnie zmieniła kierunek w wielu kluczowych tematach. Dotyczy to głównie Europejskiego Zielonego Ładu. Wśród priorytetów Brukseli, które w nowej kadencji będą z pewnością kontynuowane, wymienia się także kwestie związane z cyberbezpieczeństwem i digitalizacją na terenie Wspólnoty. W Polsce wybory do europarlamentu odbędą się w niedzielę, 9 czerwca.

Problemy społeczne

W strefach objętych konfliktem żyje 400 mln dzieci. Najtrudniejsza sytuacja jest w Strefie Gazy, gdzie w ciągu kilku miesięcy zginęło ponad 12 tys. dzieci

Według UNICEF jedno na pięć dzieci żyje w strefach objętych konfliktami lub z nich ucieka. Organizacja Narodów Zjednoczonych w latach 2005–2022 zweryfikowała ponad 315 tys. poważnych naruszeń praw dziecka na obszarach objętych konfliktem. Najtrudniejsza sytuacja panuje w Strefie Gazy, gdzie tylko w tym roku zginęło więcej dzieci niż w 2022 roku na całym świecie.  Wojna zabiera dzieciom to, co najważniejsze, czyli poczucie bezpieczeństwa i znacząco wpływa na ich rozwój – alarmuje Polska Akcja Humanitarna.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.