Komunikaty PR

Polscy studenci odwiedzili kluczową infrastrukturę nuklearną Korei

2022-09-09  |  11:00
Biuro prasowe

W dniach 29 sierpnia – 2 września studenci z Polski brali udział w „Nuclear Youth Summer Program” organizowanym przez KEPCO International Nuclear Graduate School Republic of Korea (KINGS). Dwunastu studentów miało okazję wysłuchać wykładów akademickich, zwiedzić kluczowe obiekty infrastruktury jądrowej w Korei, a także wziąć udział w licznych wydarzeniach kulturalnych i towarzyskich. Program miał na celu zainspirowanie studentów do rozwijania wiedzy z zakresu energetyki jądrowej, co jest kluczowe dla powstania tego typu infrastruktury w Polsce.

KEPCO International Nuclear Graduate School (KINGS) to uczelnia skoncentrowana na kształceniu specjalistów z branży jądrowej. Powstała w 2012 roku z inicjatywy kluczowych firm, które są odpowiedzialne za koreańską infrastrukturę jądrową - KHNP, KEPCO, KEPCO E&C, KEPCO KPS oraz KEPCO NF. W ciągu ostatnich kilku lat do współpracy dołączyły również kolejne firmy i uniwersytety z całego świata. Na przestrzeni dekady KINGS opuściło 447 absolwentów, w tym 218 obcokrajowców z 29 różnych krajów. Do tej pory uczelnię ukończyło 5 Polaków, a 4 kolejnych pobiera obecnie nauki.

W ramach „Nuclear Youth Summer Program” studenci z Polski mieli okazję na własne oczy poznać funkcjonowanie koreańskiego organizmu jądrowego. Odwiedzili między innymi zakłady Korea Nuclear Fuel (KNF), Korea Institute of Fusion Energy (KFE), Korea Radioactive Waste Agency (KORAD), Central Research Institute (CRI), a także siedzibę KHNP i największą na świecie w pełni działającą elektrownię jądrową - Shin-Kori. Studenci wysłuchali również wykładów przedstawicieli KHNP, KAERI, Hyundai Engineering Company (HEC) na temat koreańskiego programu energetyki jądrowej i reaktora APR1400 (technologia zaproponowana polskiemu rządowi). Brali też udział w szkoleniach na symulatorze, poznali proces rozwoju SMR w Korei, a także rozwoju i komercjalizacji mikroreaktora modułowego (MMR). Uczestniczyli również w zajęciach dotyczących nieproliferacji broni jądrowej i współpracy międzynarodowej w zakresie energetyki jądrowej.

Co więcej, podczas wizyty odbyły się spotkania z przedstawicielami koreańskiego Ministerstwa Handlu, Przemysłu i Energii, Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Panem Piotrem Ostaszewskim, Ambasadorem RP w Korei. Celem programu było również przybliżenie kultury i historii Korei - studenci odwiedzili w tym celu Muzeum Narodowe Korei oraz Narodowe Muzeum Hangeul.

Nuclear Youth Summer Program to nasz pierwszy krótkoterminowy projekt w pełni dotowany przez rząd koreański, na który zaproszono studentów z Polski i Czech. Pracownicy KINGS włożyli wiele wysiłku w przygotowanie programu przy wsparciu rządu, chcąc zapewnić studentom niezapomniane i wartościowe doświadczenia podczas ich pierwszej wizyty w Korei, mając na względzie ich bezpieczeństwo, w tym kwestie COVID-19 - mówi dr Ki-Pung Yoo, prezes KINGS.

W wyjeździe uczestniczyło 12 studentów z trzech polskich uczelni - Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Uniwersytetu Warszawskiego i Politechniki Wrocławskiej. Do programu zakwalifikowano studentów studiów licencjackich, magisterskich i doktoranckich z kierunków związanych z naukami jądrowymi, o wybitnych osiągnięciach naukowych.

Zdobyłem dużą wiedzę z wielu dziedzin, takich jak organizacja pracy w elektrowni jądrowej, technologia wykrywania i przewidywania awarii czy technologia termojądrowa. Udział w programie pozwolił spełnić mi jedno z moich marzeń – zobaczyłem na żywo dyspozytornię elektrowni jądrowej – mówi Szymon Pawliczek z Politechniki Wrocławskiej, który brał udział w wyjeździe.

Jacek Gancarek z AGH dodaje, że program był jednym z najlepszych doświadczeń edukacyjnych w jego życiu. Wtóruje mu Klaudia Zdunek z Uniwersytetu Warszawskiego: – Ten projekt poszerzył moje horyzonty nie tylko w tematyce jądrowej, ale był też świetną okazją do poznania kultury koreańskiej. To była niesamowita przygoda!

21 kwietnia br. KHNP złożyło Polsce ofertę techniczno-cenową na budowę pierwszych elektrowni jądrowych w kraju. Propozycja zakłada budowę 6 reaktorów o łącznej mocy 8 400 MW, z czego pierwszy z nich mógłby rozpocząć pracę już w 2033 roku, zgodnie z harmonogramem przyjętym w Programie Polskiej Energetyki Jądrowej. Ponadto w złożonej ofercie znalazły się takie szczegóły jak harmonogram budowy i plan zarządzania projektem. Firma odniosła się także do wybranej lokalizacji oraz transferu technologii. 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Energetyka BRAK ZDJĘCIA
2024-04-29 | 01:00

Standardy odpowiedzialnego biznesu - Grupa Tubądzin

Publikowany corocznie przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu raport „Odpowiedzialny Biznes w Polsce. Dobre praktyki” to nie tylko przegląd inicjatyw CSR i zrównoważonego rozwoju, lecz również swoisty barometr
Energetyka Endress+Hauser ekspertem na H2POLAND & NetZero
2024-04-19 | 09:00

Endress+Hauser ekspertem na H2POLAND & NetZero

Endress+Hauser, światowy lider w dziedzinie rozwiązań pomiarowych dla przemysłu, weźmie udział w prestiżowym wydarzeniu H2POLAND & NetZero Forum w Poznaniu. W trakcie imprezy
Energetyka Mateusz Marczewski członkiem zarządu Axpo Polska
2024-04-19 | 01:00

Mateusz Marczewski członkiem zarządu Axpo Polska

Zmiany w polskiej spółce z Grupy Axpo. Od kwietnia do zarządu Axpo Polska dołączył Mateusz Marczewski, dyrektor ds. klientów instytucjonalnych w Europie Zachodniej i Wschodniej.

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Newseria na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

T-Mobile startuje w Polsce z nowym konceptem. Pozwoli klientom przetestować i doświadczyć najnowocześniejszych technologii

T-Mobile już od kilku lat realizuje strategię, która mocno skupia się na innowacjach i doświadczeniach klienta związanych z nowymi technologiami. Połączeniem obu tych elementów jest Magenta Experience Center – nowoczesny koncept, który ma zapewnić klientom możliwość samodzielnego przetestowania najnowszych technologii. Format, z sukcesem działający już na innych rynkach zachodnioeuropejskich, właśnie zadebiutował w Warszawie. Będą z niego mogli korzystać zarówno klienci indywidualni, jak i biznesowi.

Problemy społeczne

W Polsce brakuje dostępnych cenowo mieszkań. Eksperci mówią o kryzysie mieszkaniowym

 Większość osób – nawet ze średnimi, wcale nie najgorszymi dochodami – ma problem, żeby zaspokoić swoje potrzeby mieszkaniowe, ale też z tym, żeby po zaspokojeniu tych potrzeb, po opłaceniu wszystkich rachunków i opłat związanych z mieszkaniem, mieć jeszcze środki na godne życie – mówi Aleksandra Krugły z Fundacji Habitat for Humanity Poland. Jak wskazuje, problem stanowi nie tylko wysoki współczynnik przeciążenia kosztami mieszkaniowymi, ale i tzw. luka czynszowa, w której mieści się ponad 1/3 społeczeństwa. Tych problemów nie rozwiąże jednak samo zwiększanie liczby nowych lokali. Potrzebne są również rozwiązania, które umożliwią zaangażowanie sektora prywatnego w zwiększenie podaży dostępnych cenowo mieszkań na wynajem.

Konsument

Od 28 kwietnia Polacy żyją na ekologiczny kredyt. Zmiana zachowań konsumentów może odwrócić negatywny trend

Dzień Długu Ekologicznego, czyli data, do której zużyliśmy wszystkie zasoby, jakie w ciągu roku może zapewnić Ziemia, w tym roku w Polsce przypada 28 kwietnia, kilka dni wcześniej niż rok temu. Coroczne przyspieszenie tego terminu to sygnał, że czerpiemy bez umiaru z naturalnych systemów, nie dając im czasu na odbudowę. – Polskie społeczeństwo staje się coraz bardziej konsumpcyjne, kupujemy i wyrzucamy coraz więcej. Ale też nie mamy tak naprawdę efektywnego narzędzia, żeby temu zapobiec – ocenia Filip Piotrowski, ekspert ds. gospodarki obiegu zamkniętego z UNEP/GRID-Warszawa.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.