Komunikaty PR

Rodzinny kredyt mieszkaniowy – co warto o nim wiedzieć?

2024-03-21  |  01:00
Biuro prasowe

Rodzinne mieszkanie bez wkładu własnego to kusząca propozycja. Nic dziwnego, że Rodzinny kredyt mieszkaniowy cieszy się dużą popularnością wśród potencjalnych beneficjentów, co potwierdzają wysokie wyniki wyszukiwań według Google Trends. Do kogo skierowany jest program? Na czym polega? Jakich nieruchomości poszukują rodziny? Wyjaśniamy.

Rodzinny kredyt mieszkaniowy – druga odsłona kredytów bez wkładu własnego

W maju 2022 roku rząd uruchomił program Mieszkanie bez wkładu własnego, umożliwiający zakup mieszkania – jak wskazuje nazwa – bez wymaganego wkładu finansowego. Projekt miał obudzić uśpiony przez pandemię rynek nieruchomości i kredytów hipotecznych. Brakujący wkład zapewniał Bank Gospodarstwa Krajowego, co umożliwiało kredytobiorcom zaciąganie kredytów o pełnej wartości nieruchomości. BGK gwarantował do 20% kwoty kredytu (maksymalnie 100 tys. zł). Choć warunki wydawały się atrakcyjne dla potencjalnych kredytobiorców, to projekt nie cieszył się dużym zainteresowaniem. W 2022 roku skorzystało z niego niespełna 330 osób. Bez wątpienia wpłynęła na to trudna sytuacja gospodarcza, która panowała w kraju w tamtym czasie. Wzrosty stóp procentowych, rosnące koszty energii, materiałów budowlanych i robocizny, przyczyniły się do wysokich kosztów spłat kredytów hipotecznych. Wielu Polaków nie było stać na kredyt.

W 2023 roku rząd zdecydował się nieco zmienić formułę projektu. W ten sposób powstał Rodzinny kredyt mieszkaniowy.

Rodzinny kredyt mieszkaniowy w pigułce

Ideą programu – podobnie jak jego wcześniejszej odsłony – jest wsparcie osób, które chcą kupić nieruchomość i mają zdolność kredytową, jednak nie dysponują wymaganym wkładem własnym.

Projekt składa się z dwóch elementów: gwarancji BGK obraz systemu spłat rodzinnych. Gwarancja zastępuje konieczność wniesienia wkładu lub uzupełnia różnicę między wymaganą kwotą wkładu, a tą dysponowaną przez kredytobiorcę. Niezwykle ciekawie prezentuje się opcja spłaty rodzinnej. Można skorzystać z niej wtedy, kiedy gospodarstwo domowe powiększy się o drugie bądź kolejne dziecko – wyjaśnia Artur Smoleń, dyrektor sprzedaży w PROFIT Development. – Wsparcie finansowe wynosi 20 tys. zł w przypadku drugiego dziecka lub 60 tys. zł w przypadku trzeciego bądź kolejnego.

Czym Rodzinny kredyt mieszkaniowy różni się od Mieszkania bez wkładu własnego? Przede wszystkim zwiększono limity cenowe za metr kwadratowy, co znacznie podniosło możliwości wyboru nieruchomości. Limit różni się w zależności od rynku (pierwotny lub wtórny) i położenia nieruchomości. Ponadto zmieniono zasady otrzymywania gwarancji i umożliwiono skorzystanie wyłącznie z systemu spłat rodzinnych.

Szansa dla rodzin na zakup własnego M

Brak wkładu własnego to jedna z głównych przyczyn uniemożliwiających zaciągnięcie kredytu hipotecznego i tym samym spełnienie marzeń o własnym M. Rodzinny kredyt mieszkaniowy rozwiązuje ten problem. Program skierowany jest do osób, które mają zdolność kredytową, ale nie dysponują wystarczającymi środkami na wymagany wkład własny. To także szansa dla tych, którzy mają wkład, jednak chcą skorzystać ze spłaty rodzinnej. Z programu mogą skorzystać single, małżeństwa, a także osoby pozostające w związkach nieformalnych, którzy wychowują razem co najmniej jedno wspólne lub przysposobione (adoptowane) dziecko. Warunkiem uczestnictwa w projekcie jest prowadzenie gospodarstwa domowego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej bądź poza jej terytorium, w przypadku posiadania obywatelstwa polskiego lub prowadzenia gospodarstwa z osobą posiadającą obywatelstwo.

Co lepiej kupić: dom czy mieszkanie?

Środki pochodzące z Rodzinnego kredytu mieszkaniowego można przeznaczyć na zakup mieszkania, domu lub zakup działki i budowę domu. Jakich nieruchomości poszukują rodziny? Przede wszystkim przestronnych, komfortowych i bezpiecznych. Duże znaczenie ma także lokalizacja. Bliska obecność placówek edukacyjnych, sklepów i dobrze rozwinięta infrastruktura komunikacyjna są kluczowe – mówi Artur Smoleń z PROFIT Development. – Uwzględniamy te czynniki, planując każdą kolejną inwestycję. – dodaje.

Oferta PROFIT Development jest szeroka i zróżnicowana. Atutem osiedli Nowe Złotno w Łodzi i Działoszyńska we Wrocławiu jest zielona, spokojna i bezpieczna lokalizacja. W pobliżu Nowego Złotna nie brakuje żłobków, przedszkoli, szkół. Znajduje się tam również basen, ośrodek sportu, park oraz dom kultury. Działoszyńska z kolei to kameralne, dwupiętrowe wille miejskie w pięknej i komfortowej okolicy. Ofertą skierowaną do tych, którzy cenią sobie najwyższe bezpieczeństwo i przestrzeń, jest Wiaduktowa, czyli kompleksowe osiedle we Wrocławiu, zaprojektowane z troską o najmniejsze detale. Zadbano o drzwi antywłamaniowe kl. C, przestronne ogródki do 219 mkw i plac zabaw dla dzieci. Dodatkowym atutem jest świetne połączenie z centrum miasta. Na uwagę rodzin zasługuje również Pogonowskiego 73, inwestycja mieszkaniowa zlokalizowana w ścisłym centrum Łodzi. To miejsce dla miłośników śródmiejskiego klimatu, którym zależy na wysokim standardzie, a jednocześnie nie chcą przenosić się z centrum na obrzeża.

 

Program Rodzinny kredyt mieszkaniowy ma obowiązywać od końca 2030 roku. To szansa dla rodzin, by spełnić swoje marzenie o komfortowych, ciepłych i przytulnych czterech kątach – mówi Artur Smoleń. – Możliwość zakupu nieruchomości bez wkładu oraz pokrycie części zadłużenia w ramach tzw. spłaty rodzinnej, to kusząca propozycja. Choć program będzie trwał jeszcze kilka lat, to warto rozważyć złożenie wniosku w najbliższym czasie. Ceny nieruchomości z dużym prawdopodobieństwem będą dalej rosnąć. Teraz jest więc dobry moment na zakup atrakcyjnego mieszkania, w atrakcyjnej cenie. – podsumowuje.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Finanse Przyszłość profesji finansowej: wyniki najnowszego badania AICPA & CIMA Biuro prasowe
2024-04-25 | 16:00

Przyszłość profesji finansowej: wyniki najnowszego badania AICPA & CIMA

Role związane z tworzeniem wartości i zrównoważonym rozwojem zyskają na znaczeniu, rekompensując utratę stanowisk spoza zakresu partnerstwa biznesowego na rzecz
Finanse Nieznaczny spadek obrotów w faktoringu
2024-04-24 | 10:30

Nieznaczny spadek obrotów w faktoringu

Pierwszy kwartał 2024 roku na rynku faktoringu przyniósł nieznaczny spadek obrotów w relacji do analogicznego okresu rok temu. Firmy zrzeszone w Polskim Związku Faktorów w
Finanse Członkowie Zarządu Toyota Bank Polska S.A. wyróżnieni medalami Prezydenta RP
2024-04-24 | 08:00

Członkowie Zarządu Toyota Bank Polska S.A. wyróżnieni medalami Prezydenta RP

W trakcie uroczystego wieczoru na zakończenie konferencji E-Leasing Day 6.0, organizowanej przez Związek Polskiego Leasingu (ZPL), zostały wręczone odznaczenia państwowe dla osób

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Newseria na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

T-Mobile startuje w Polsce z nowym konceptem. Pozwoli klientom przetestować i doświadczyć najnowocześniejszych technologii

T-Mobile już od kilku lat realizuje strategię, która mocno skupia się na innowacjach i doświadczeniach klienta związanych z nowymi technologiami. Połączeniem obu tych elementów jest Magenta Experience Center – nowoczesny koncept, który ma zapewnić klientom możliwość samodzielnego przetestowania najnowszych technologii. Format, z sukcesem działający już na innych rynkach zachodnioeuropejskich, właśnie zadebiutował w Warszawie. Będą z niego mogli korzystać zarówno klienci indywidualni, jak i biznesowi.

Problemy społeczne

W Polsce brakuje dostępnych cenowo mieszkań. Eksperci mówią o kryzysie mieszkaniowym

 Większość osób – nawet ze średnimi, wcale nie najgorszymi dochodami – ma problem, żeby zaspokoić swoje potrzeby mieszkaniowe, ale też z tym, żeby po zaspokojeniu tych potrzeb, po opłaceniu wszystkich rachunków i opłat związanych z mieszkaniem, mieć jeszcze środki na godne życie – mówi Aleksandra Krugły z Fundacji Habitat for Humanity Poland. Jak wskazuje, problem stanowi nie tylko wysoki współczynnik przeciążenia kosztami mieszkaniowymi, ale i tzw. luka czynszowa, w której mieści się ponad 1/3 społeczeństwa. Tych problemów nie rozwiąże jednak samo zwiększanie liczby nowych lokali. Potrzebne są również rozwiązania, które umożliwią zaangażowanie sektora prywatnego w zwiększenie podaży dostępnych cenowo mieszkań na wynajem.

Konsument

Od 28 kwietnia Polacy żyją na ekologiczny kredyt. Zmiana zachowań konsumentów może odwrócić negatywny trend

Dzień Długu Ekologicznego, czyli data, do której zużyliśmy wszystkie zasoby, jakie w ciągu roku może zapewnić Ziemia, w tym roku w Polsce przypada 28 kwietnia, kilka dni wcześniej niż rok temu. Coroczne przyspieszenie tego terminu to sygnał, że czerpiemy bez umiaru z naturalnych systemów, nie dając im czasu na odbudowę. – Polskie społeczeństwo staje się coraz bardziej konsumpcyjne, kupujemy i wyrzucamy coraz więcej. Ale też nie mamy tak naprawdę efektywnego narzędzia, żeby temu zapobiec – ocenia Filip Piotrowski, ekspert ds. gospodarki obiegu zamkniętego z UNEP/GRID-Warszawa.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.