Komunikaty PR

Oficjalne rozpoczęcie projektu Reincarnate

2022-07-11  |  01:00
Biuro prasowe
Kontakt
Maria Jasiewicz
Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC

Konarskiego 18C
44-100 Gliwice
mjasiewicz|plgbc.org.pl| |mjasiewicz|plgbc.org.pl
+48 537 553 936
https://plgbc.org.pl/
Do pobrania PLGBC ( 0.04 MB )

W ramach projektu Reincarnate opracowane zostaną innowacyjne rozwiązania mające na celu maksymalizację cyklu życia budynków, produktów i materiałów budowlanych. Konsorcjum Reincarnate – Reincarnation of construction products and materials by slowing down and extending life cycles – ma przyjemność ogłosić start międzynarodowej inicjatywy, finansowanej przez Komisję Europejską w ramach programu badań i innowacji Horyzont Europa. Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC bierze udział w projekcie.

 

Średnia długość życia budynku wynosi 39 lat (w Europie jest to zaledwie 25-30 lat), a główną przyczyną rozbiórek jest przestarzałość. Powoduje to istnienie dużej ilości odpadów budowlanych i rozbiórkowych (CDW), stanowiących około 25-30% wszystkich odpadów w Europie – oprócz tych, które powstają podczas bieżących prac budowlanych.

Poziom recyklingu CDW jest stosunkowo wysoki (powyżej 75%), co w 2019 r. wygenerowało 126,89 mld USD (do 2027 r. przewiduje się osiągnięcie 149,19 mld USD). Kraje europejskie zajmują tu prawie dwie piąte całkowitego rynku globalnego i jest to największy udział. Niestety, wiele najcenniejszych materiałów w CDW nie może być oddzielonych i trafia na wysypiska śmieci.

Reincarnate ma na celu promowanie praktyk gospodarki o obiegu zamkniętym w europejskim przemyśle i umożliwienie znacznej maksymalizacji cyklu życia budynków, produktów budowlanych i materiałów. Celem jest również zmniejszenie CDW o 80%, zwiększenie możliwości ponownego wykorzystania budynków, produktów budowlanych i materiałów, a w efekcie obniżenie emisji sektora o 70%.

W ramach projektu Reincarnate ma powstać platforma Circular Potential Information Management (CP-IM) oraz zestaw innowacji umożliwiających jej wykorzystanie. Platforma zapewni cyfrową reprezentację produktów budowlanych i materiałów wraz z informacjami na temat ich cyklu życia. System umożliwi ocenę ich potencjału w zakresie przedłużenia życia i ponownego wykorzystania, a także przewidywanie cyrkularnych strumieni wartości. Reincarnate wygeneruje następnie dziesięć innowacji technicznych z wykorzystaniem danych CP-IM. Od rozwiązań w zakresie kontroli i inspekcji budynków, poprzez planowanie budowy i demontażu, aż po identyfikację i klasyfikację CDW. Rozwiązania te będą czerpać z pojawiających się technologii cyfrowych, takich jak cyfrowy bliźniak, sztuczna inteligencja i robotyzacja procesów.

Trzy empirycznie udowodnione obserwacje z zakresu nauk społecznych pozwolą na wspieranie powszechnego przyjęcia ponownie wykorzystywanych wysokiej jakości produktów i materiałów budowlanych. Celem jest również rozwój ekosystemów biznesowych dla połączenia podmiotów w ramach zrównoważonych łańcuchów wartości.

Wszystkie innowacje zostaną zademonstrowane na jedenastu wybranych rzeczywistych projektach i łańcuchach wartości. Ponadto, opracowane zostaną wytyczne dotyczące procesów biznesowych oraz platforma e-learningowa w celu upowszechnienia i wykorzystania projektu Reincarnate.

Konsorcjum Reincarnate łączy 16 multidyscyplinarnych organizacji – w tym MŚP, duże spółki, organizacje non-profit, RTO i instytucje szkolnictwa wyższego – z ośmiu krajów. Ten zróżnicowany zespół będzie pracował razem przez 48 miesięcy, wnosząc silne doświadczenie w pracy przy cyfrowych bliźniakach, przewidywaniu cyklu życia, ocenie materiałów, naukach społecznych, zarządzaniu budową, architekturą i zarządzaniu nieruchomościami.

 

Projekt otrzymał dofinansowanie z Unii Europejskiej z programu badań i innowacji Horyzont Europa w ramach umowy o dofinansowanie nr 101056773.

Więcej o projekcie Reincarnate:

  • https://www.linkedin.com/company/reincarnate-eu/
  • https://twitter.com/REINCARNATE_EU
Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Fundusze unijne Jak zmieniła się polska przedsiębiorczość przez 20 lat w Unii Europejskiej Biuro prasowe
2024-04-30 | 13:00

Jak zmieniła się polska przedsiębiorczość przez 20 lat w Unii Europejskiej

1 maja 2004 roku Polska przystąpiła do Unii Europejskiej. Tego dnia spełniło się jedno z największych marzeń kilku pokoleń Polek i Polaków. Pamiętamy te łzy wzruszenia z powodu
Fundusze unijne BRAK ZDJĘCIA
2024-04-15 | 11:00

Nagrody Nowego Europejskiego Bauhausu przyznane

W piątek, 12 kwietnia br., Komisja Europejska ogłosiła 20 laureatów Nagród Nowego Europejskiego Bauhausu 2024, konkursu organizowanego czwarty rok z rzędu ze środków polityki spójności. Nagrody te nagradzają
Fundusze unijne BRAK ZDJĘCIA
2024-04-09 | 10:00

Nowy Europejski Bauhaus znów rozkwita – Festiwal NEB wraca do Brukseli

Festiwal Nowego Europejskiego Bauhausu (NEB) - inicjatywa Komisji Europejskiej, łącząca Europejski Zielony Ład z codziennym życiem i otaczającą nas przestrzenią - powraca do Brukseli po raz drugi. Z tej okazji Komisja Europejska

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media i PR

Komunikacja celów środowiskowych w centrum zainteresowania biznesu. Takich informacji coraz częściej szukają konsumenci

Z roku na rok coraz więcej firm kładzie nacisk na kwestie zrównoważonego rozwoju. Trend ten lata temu rozpoczęły przedsiębiorstwa świadome swojego wpływu na środowisko naturalne, klimat i lokalne społeczności, w których funkcjonują. Obecnie coraz częściej katalizatorem napędzającym tego typu działania są wymagania konsumentów, którzy oczekują od firm takiej odpowiedzialności, a także coraz większa presja regulacyjna ze strony UE. Z każdym rokiem przybywa deklaracji biznesu dotyczących ograniczania emisji, dążenia do neutralności klimatycznej i nowych, prośrodowiskowych inicjatyw. – Teraz cała sztuka w tym, żeby te działania dobrze komunikować – mówi Aleksandra Majda, ekspertka ESG Impact Network i Agencji Go Green.

Bankowość

Przewodniczący KNF: Niepokoi nas ograniczone zainteresowanie przedsiębiorców inwestycjami. To wpływa na niski popyt na kredyty inwestycyjne

W I kwartale 2024 roku banki poprawiły wyniki, mimo że bazą porównawczą jest znakomity dla nich 2023 rok. Mają więc możliwości udzielania kredytów firmom na rozwój. Problemem jest jednak wstrzemięźliwa postawa samych przedsiębiorstw w zaciąganiu pożyczek inwestycyjnych oraz poszukiwaniu innych źródeł finansowania inwestycji. Bolączką polskiego rynku jest zwłaszcza słabość rynku kapitałowego, czyli finansowania poprzez giełdę.

Przemysł

Trwają intensywne przygotowania do polskiej misji na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Siedem eksperymentów jest już w trakcie budowy

Wykorzystanie sztucznej inteligencji w kosmosie, wpływ długotrwałego pobytu w kosmosie na zdrowie psychiczne, ale też na układ odpornościowy – to niektóre z obszarów eksperymentów, które zostaną przeprowadzone w warunkach mikrograwitacji podczas pierwszej polskiej misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. W ubiegłym tygodniu Europejska Agencja Kosmiczna podpisała siedem kontraktów na ich realizację z polskimi instytucjami i firmami. – Ta lista będzie się wydłużać i mam nadzieję, że wszystkie wybrane 18 projektów poleci na stację kosmiczną – mówi Sławosz Uznański, astronauta, który będzie przeprowadzać te eksperymenty na orbicie.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.