Komunikaty PR

Unijne projekty edukacyjne w białostockiej szkole

2022-06-21  |  09:00
Biuro prasowe
Kontakt
Ida Szwaczko
Masz-Media Ida Marzenna Szwaczko

Waszyngtona 18/213
15-269 Białystok
maszmedia|wp.pl | |maszmedia|wp.pl
693400464
www.maszmedia.pl
Do pobrania docx ( 0.02 MB )

Korzyści, płynące z realizacji unijnych projektów w szkołach są nie do przecenienia – uważa dyrekcja Zespołu Szkół Społecznych Fundacji Edukacji „Fabryczna 10”. W tym roku w szkole kończą się aż trzy takie przedsięwzięcia.

W ramach programu Erasmus + uczniowie szkoły uczestniczyli w projekcie "Every Drop Counts".

Liczy się każda kropla

Od września 2019 realizowało go sześć szkół z Czech, Włoch, Łotwy, Litwy, Polski i Hiszpanii. Projekt miał trwać dwa lata, ale z powodu pandemii został przedłużony o rok. Zainaugurował go wyjazd nauczycieli do Czech, który miał zasadnicze znaczenie dla wymiany dobrych praktyk w zakresie aktywnych metod uczenia się, poszukiwania kreatywnych sposobów pracy z uczniami oraz wspierania uczniów w przygotowaniu materiałów i pracy w wielokulturowych zespołach.

W ramach projektu odbyło się też pięć tygodniowych mobilności uczniów do krajów partnerskich.

- Głównym tematem programu wymiany były zagadnienia związane z wodą – ochrona zasobów wodnych, sport i rekreacja na wodzie oraz nauka języków obcych – opowiada Agata Ratkiewicz, koordynatorka projektu. - Odwiedziliśmy nasze wszystkie szkoły partnerskie, a każda mobilność miała swój tytuł, „myśl przewodnią”, gościliśmy też naszych partnerów w Polsce, którym pokazaliśmy piękną część Podlasia związaną z wodą.

Podczas ostatniej, majowej wymiany na Litwie uczestnicy zwiedzali m.in. Wilno i Druskienniki - słynny kurort, znany z licznych źródeł wody mineralnej; byli w starym młynie wodnym i relaksowali się nad brzegiem jeziora – w jacuzzi i w saunie.

- Poprzez uczestnictwo w projekcie uczniowie stali się bardziej odpowiedzialnymi Europejczykami, dzięki interakcjom z innymi młodymi ludźmi z różnych krajów i środowisk - ocenia efekty projektu Agata Ratkiewicz. -  W ten sposób młodzi ludzie otwierają się na świat i inaczej postrzegają stawiane im wyzwania. Dzięki temu może w przyszłości uda nam się uniknąć różnych katastrof ekologicznych i wojen. Nieocenione też było doskonalenie komunikacji, w tym umiejętności językowych.

Poza działaniami międzynarodowymi ważne były też różne akcje w szkole i na terenie kraju; młodzież przygotowała m.in. prezentacje na temat Podlasia i Białegostoku w nowoczesnych aplikacjach, np. różne trasy zwiedzania w Google tour. W czasie pandemii nauczyciele i uczniowie prowadzili, związane z tematem wody, lekcje wychowawcze, biologii, chemii i języka angielskiego, a część Galerii na Płocie, poświęcona była wodzie. W ubiegłym roku cała szkoła obchodziła Międzynarodowy Dzień Wody z Polską Akcją Humanitarną, dzięki czemu młodzież zrozumiała, co to jest kryzys wodny, ślad węglowy i co należy robić, by mieć swój choćby niewielki wkład w poprawę sytuacji środowiskowej.

Młodzież szkolna również chwali sobie uczestnictwo w projekcie:

- Dodało mi to pewności siebie, zarówno w zawieraniu znajomości, jak i w mówieniu po angielsku – mówi Aleksandra Chomczyk. -  Poznałam dużo nowych osób, a z wieloma nadal utrzymuje kontakt. Najbardziej podobało mi się poznawanie innych krajów, kultur, tradycji, zabytków i oczywiście mieszkańców. Myślę, że ten projekt to świetna okazja, aby przełamać swoje bariery.

Szkolenia dla nauczycieli 

Podniesienie kompetencji językowych pracowników szkoły oraz  jakości nauczania języka angielskiego na lekcjach oraz na zajęciach przyrodniczo-matematycznych są głównym celem, realizowanego w ramach unijnego programu POWER, projektu „Mobilna kadra, mobilni uczniowie - kluczem do (mądrej, nowoczesnej, współczesnej, interaktywnej, ery IT) edukacji”. Wzięło w nim udział w sumie 10 nauczycieli szkoły, w tym dwie osoby z dyrekcji.

W pierwszym etapie projektu nauczyciele doskonalili znajomość języka angielskiego podczas warsztatów w Wielkiej Brytanii, a następnie poznawali metody unowocześniania programów nauczania języka na kursie metodycznym w Irlandii. W drugim etapie, w ramach tzw. job shadowing, pedagodzy wyjechali do szkół we Francji i w Hiszpanii, by poznać metodykę pracy w szkołach partnerskich, a także poszerzyć program nauczania w oparciu o innowacyjne technologie IT. Celem spotkań partnerskich było też wypracowanie możliwości kontynuacji współpracy w postaci międzyszkolnych wymian uczniów, a także za pośrednictwem mediów elektronicznych - w ramach projektu eTwinning.

Z kolei na Malcie szkolni przyrodnicy i matematycy uczestniczyli w szkoleniu CLIL, poznając tajniki zintegrowanego kształcenia opartego na jednoczesnym przekazywaniu treści z dziedziny nauczanych przedmiotów i elementów języka obcego. 

- Dzięki uczestnictwu w projekcie nauczyciele poszerzyli swoje umiejętności językowe oraz  metodologię nauczania w oparciu o technologie informacyjno-komunikacyjne (TIK) – podsumowuje Agata Baczewska, koordynatorka projektu. - W ramach job shadowing, kadra zarządzająca  oraz nauczyciele, uczestniczący w mobilnościach przygotowali folder informacyjny o szkole. Wprowadziliśmy też nowy sposób przekazywania informacji bieżących dla całej społeczności szkolnej, a pomysły zaczerpnięte z innych szkół europejskich pozwoliły na poprawę jakości pracy z młodzieżą. Pozwala to nam na spojrzenie z innej perspektywy na pracę nauczyciela w Polsce; polecam wszystkim pedagogom uczestnictwo w projektach mobilnościowych. Nie byłoby to możliwe bez wsparcia funduszy europejskich.

Rozwijają skrzydła i pasje

We współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Podlaskiego szkoła kończy realizację innego edukacyjnego projektu - „Rozwijamy skrzydła na Fabrycznej”. Jego celem jest wsparcie rozwoju uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi - tych szczególnie zdolnych, i tych z różnego rodzaju problemami zdrowotnymi, uwzględniając ich indywidualne predyspozycje. Konieczne było też wsparcie merytoryczne nauczycieli, by byli w stanie sprostać pracy z uczniami o takich wymaganiach oraz odpowiednie dostosowanie pracowni szkolnych.

- Z projektu skorzystali wszyscy uczniowie liceum i uczniowie klas IV-VIII szkoły podstawowej oraz do 36 nauczycieli, prowadzących zajęcia z przedmiotów matematyczno-przyrodniczych – mówi Agata Baczewska, koordynatorka projektu. – Istotne znaczenie w realizacji celów projektu miał zakup urządzeń, potrzebnych do prowadzenia nauczania metodą eksperymentu i wyposażenia pracowni - matematycznej, biologicznej, chemicznej, geograficznej oraz językowej, a także programów dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi - Dyslektyk2 i Eisystem Eduterapeutica. Inwestycje obejmowały też zakup sprzętu - tabletów i laptopów, a także rozbudowę i modernizację serwera szkolnego.

Program obejmował aktywne zajęcia uczniów, których było celem rozbudzenie zainteresowań przyrodniczo-matematycznych poprzez prowadzenie eksperymentów, a także umiejętności posługiwania się językiem obcym.

Nauczyciele przeszli kursy stacjonarne i wyjazdowe, które przygotowały ich do aktywizowania uczniów do samodzielnej pracy, współdziałania w zespole, prowadzenia samodzielnych obserwacji, doświadczeń i eksperymentów. Zapoznali się m.in. z techniką SSC, ułatwiającą efektywne nauczanie poprzez doświadczenia, pokazujące istotę przemian chemicznych; przeszli też przez szkolenia e-learningowe z GeoGebry, pedagogiki specjalnej i wsparcia uczniów ze specjalnymi potrzebami rozwojowymi.

Cennym doświadczeniem był też udział uczniów w interdyscyplinarnych warsztatach edukacyjno-laboratoryjne w różnego rodzaju instytucjach zewnętrznych. Najzdolniejsi uczniowie otrzymali stypendia, którym celem jest wsparcie ich dalszego rozwoju i pasji.

- Prowadzenie w szkole jednocześnie trzech unijnych projektów to wyzwanie logistyczne dla wszystkich pracowników szkoły, ale korzyści są ogromne dla całej szkolnej społeczności - więc warto – podkreśla Ewa Drozdowska, dyrektorka ZSS przy Fabrycznej. -  Takie projekty to też intensywny rozwój, wyzwanie i prawdziwa satysfakcja z udanej realizacji. Oczywiście już rozglądamy się za nowymi projektami, bo następne lata przyniosą na pewno wyzwania i innowacje w  edukacji, warto więc być na bieżąco, a nawet krok do przodu.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Fundusze unijne Jak zmieniła się polska przedsiębiorczość przez 20 lat w Unii Europejskiej Biuro prasowe
2024-04-30 | 13:00

Jak zmieniła się polska przedsiębiorczość przez 20 lat w Unii Europejskiej

1 maja 2004 roku Polska przystąpiła do Unii Europejskiej. Tego dnia spełniło się jedno z największych marzeń kilku pokoleń Polek i Polaków. Pamiętamy te łzy wzruszenia z powodu
Fundusze unijne BRAK ZDJĘCIA
2024-04-15 | 11:00

Nagrody Nowego Europejskiego Bauhausu przyznane

W piątek, 12 kwietnia br., Komisja Europejska ogłosiła 20 laureatów Nagród Nowego Europejskiego Bauhausu 2024, konkursu organizowanego czwarty rok z rzędu ze środków polityki spójności. Nagrody te nagradzają
Fundusze unijne BRAK ZDJĘCIA
2024-04-09 | 10:00

Nowy Europejski Bauhaus znów rozkwita – Festiwal NEB wraca do Brukseli

Festiwal Nowego Europejskiego Bauhausu (NEB) - inicjatywa Komisji Europejskiej, łącząca Europejski Zielony Ład z codziennym życiem i otaczającą nas przestrzenią - powraca do Brukseli po raz drugi. Z tej okazji Komisja Europejska

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Forum Sektora Kosmicznego 4 czerwca 2024

European Financial Congress 2024

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Problemy społeczne

Tylko co 20. palacz jest w stanie samodzielnie rzucić papierosy. Dziś Światowy Dzień Bez Papierosa

Niemal co trzeci dorosły Polak przyznaje się do palenia papierosów. Ta liczba świadczy o porażce polskiej polityki zdrowotnej, w ramach której zakładano redukcję udziału palaczy w społeczeństwie do 5 proc. przed 2030 rokiem. Taki sukces zanotowała Szwecja, w której odsetek palaczy spadł w latach 2008–2023 z 15 proc. do 5,6 proc. Tymczasem wachlarz chorób wywołanych wdychaniem papierosowego dymu jest bardzo szeroki. Najgroźniejsze z nich, oprócz nowotworów, są związane z układem oddechowym i sercowo-naczyniowym jak np. żylna choroba zakrzepowo-zatorowa. 31 maja obchodzona jest 37. rocznica Światowego Dnia Bez Papierosa.

Prawo

Po wyborach wiele tematów w Komisji Europejskiej będzie kontynuowanych. Wśród nich Zielony Ład czy działania na rzecz solidarności z Ukrainą

Jest mało prawdopodobne, by po czerwcowych wyborach do europarlamentu nowa Komisja Europejska radykalnie zmieniła kierunek w wielu kluczowych tematach. Dotyczy to głównie Europejskiego Zielonego Ładu. Wśród priorytetów Brukseli, które w nowej kadencji będą z pewnością kontynuowane, wymienia się także kwestie związane z cyberbezpieczeństwem i digitalizacją na terenie Wspólnoty. W Polsce wybory do europarlamentu odbędą się w niedzielę, 9 czerwca.

Problemy społeczne

W strefach objętych konfliktem żyje 400 mln dzieci. Najtrudniejsza sytuacja jest w Strefie Gazy, gdzie w ciągu kilku miesięcy zginęło ponad 12 tys. dzieci

Według UNICEF jedno na pięć dzieci żyje w strefach objętych konfliktami lub z nich ucieka. Organizacja Narodów Zjednoczonych w latach 2005–2022 zweryfikowała ponad 315 tys. poważnych naruszeń praw dziecka na obszarach objętych konfliktem. Najtrudniejsza sytuacja panuje w Strefie Gazy, gdzie tylko w tym roku zginęło więcej dzieci niż w 2022 roku na całym świecie.  Wojna zabiera dzieciom to, co najważniejsze, czyli poczucie bezpieczeństwa i znacząco wpływa na ich rozwój – alarmuje Polska Akcja Humanitarna.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.