Komunikaty PR

Equinix po raz kolejny wspiera polskie firmy za pomocą technologii kwantowej

2024-05-07  |  12:00
Kontakt
Monday PR
Monday PR Sp. z o.o. Sp.k.

Górskiego 9
00-033 Warszawa
biuro|mondaypr.pl| |biuro|mondaypr.pl
+48 224878421
www.mondaypr.pl

W obliczu upowszechniania się nowych technologii takich jak sztuczna inteligencja czy zaawansowane urządzenia mobilne, rośnie ryzyko przechwycenia danych przez cyberprzestępców. Według najnowszego sprawozdania Pełnomocnika Rządu ds. Cyberbezpieczeństwa w 2023 roku o ponad 100% wzrosła liczba obsłużonych incydentów cyberbezpieczeństwa względem 2022 roku[1]. Equinix, światowa firma zajmująca się infrastrukturą cyfrową® i Quside firma zajmująca się technologią kwantową podjęły współpracę, aby dostarczyć rozwiązanie wspierające przedsiębiorców w budowaniu zabezpieczeń służących do obrony przed coraz bardziej wyrafinowanymi atakami.

Rozwiązanie opracowane przez Quside opiera się na koncepcji losowości, która w kryptografii znana jest jako entropia, z którą przeciętny użytkownik sieci styka się np. podczas tworzenia haseł do różnych internetowych kont. Odwołując się do powyższego przykładu – hasła składające się z nieuporządkowanych ciągów znaków np. małych i wielkich liter, cyfr oraz znaków specjalnych, charakteryzują się wyższą entropią, zatem są dla cyberprzestępców trudniejsze do odszyfrowania.

Warto nadmienić, że podstawą bezpieczeństwa cyfrowego jest entropia generowana przez komponenty sprzętowe. W jej wyniku powstaje całkowicie nieprzewidywalny ciąg losowych liczb, dlatego przestępcom bardzo trudno jest odgadnąć wzorce i włamać się do zabezpieczonych za jej pomocą systemów. Z drugiej strony, jeśli entropia zostanie wygenerowana nieprawidłowo, efektem tego może być powstanie całkowicie niezabezpieczonych systemów podatnych na ataki przestępców.

Polskie firmy zdają się być świadome istniejących zagrożeń, bo z raportu KPMG wynika, że 72% badanych przedsiębiorstw opracowało oraz wprowadziło już formalne procedury w zakresie cyberbezpieczeństwa[2]. Managerowie IT prawdopodobnie przygotowują się na wejście w życie dyrektywy NIS2, która zacznie obowiązywać już w październiku 2024 roku i obejmie bardzo dużą grupę podmiotów z różnych sektorów gospodarki. Z drugiej strony aż 59% ankietowanych firm nie posiada osobnego działu albo zespołu do spraw cyberbezpieczeństwa[3], zatem wciąż jest wiele do zrobienia głównie w zakresie edukacji i inwestycji w najnowocześniejsze rozwiązania ochronne.

"Equinix odgrywa kluczową rolę dla klientów, zapewniając globalny dostęp do unikalnej technologii entropii kwantowej Quside. Aby w pełni wykorzystać zalety naszego rozwiązania podczas migracji do chmury, klienci potrzebują bezpiecznej, prywatnej i skalowalnej infrastruktury. Centra danych IBX firmy Equinix oferują właśnie takie rozwiązania. Ponadto można je łatwo dostosować do zmieniających się wymagań obliczeniowych, umożliwiając naszym klientom łatwe podłączenie i rozszerzenie możliwości entropii kwantowej, jeśli zajdzie taka potrzeba" – podkreśla Carlos Abellan, CEO i współzałożyciel Quside.

Firma Equinix dzięki swojej globalnej usłudze sieciowej Equinix Fabric umożliwia tysiącom firm na całym świecie poprawę cyberbezpieczeństwa za pomocą entropii dzięki szybkim, prywatnym połączeniom sieciowym o niewielkim opóźnieniu. Dzięki połączonym siłom Equinix i Quside, rozwiązanie umożliwia komunikację między systemami entropii kwantowej a operacyjną infrastrukturą przetwarzania danych.

„Mając bogate doświadczenie w obsłudze różnych firm kwantowych w ramach sieci ponad 10 000 klientów na całym świecie, jesteśmy przygotowani do wdrażania rozwiązań Quside. Aktywnie wspieramy postęp transformacji cyfrowej i rozwój technologii kwantowych dla wielu sektorów gospodarki, umożliwiających poprawienie bezpieczeństwa cyfrowego czy zwiększenie wydajności energetycznej. Dzięki licznym centrom danych IBX na całym świecie, Equinix umożliwia globalny dostęp do technologii kwantowej. Firmy będące częścią globalnego ekosystemu centrów danych Equinix nie będą musiały w tym celu inwestować w żaden dodatkowy sprzęt” – podkreśla Sylwia Pyśkiewicz, dyrektor zarządzająca Equinix w Polsce.

Ze względu na rosnącą rolę cyfryzacji, firmy poszukują dzisiaj coraz bardziej zaawansowanych sposobów, aby zabezpieczyć dane przedsiębiorstwa oraz jego klientów. Jednak do tej pory na rynku nie było powszechnie dostępnych rozwiązań, które w tak istotny sposób zwiększałyby bezpieczeństwo cyfrowe, dlatego firma Equinix zdecydowała się na wsparcie rozwoju i demokratyzację branży kwantowej. Otwarcie się na współpracę z Quside zapewnia przedsiębiorstwom dostęp do jednego z najbardziej innowacyjnych rozwiązań z zakresu cyberbezpieczeństwa na świecie.


[1] https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/krajobraz-cyberprzestrzeni

[2] Monitor Transformacji Cyfrowej Biznesu 2024 (kpmg.com)

[3] Monitor Transformacji Cyfrowej Biznesu 2024 (kpmg.com)

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Poprawianie stabilności procesorów Intel Core 13. i 14. generacji z domyślnymi u Biuro prasowe
2024-05-17 | 13:45

Poprawianie stabilności procesorów Intel Core 13. i 14. generacji z domyślnymi u

Aby rozwiązać problemy ze stabilnością wybranych procesorów Intel Core 13. i 14. generacji, firma Intel wprowadziła rozwiązanie znane jako „Intel Default Settings”,
IT i technologie BRAK ZDJĘCIA
2024-05-17 | 12:00

Uber One dla studentów, miejsce w busie na koncert i wsparcie w opiece

W post pandemicznej erze cyfrowej utrzymywanie osobistych kontaktów jest ważniejsze niż kiedykolwiek. Właśnie dlatego Uber zaprojektował nowe funkcje, które nie tylko umożliwią łączenie ludzi w prawdziwym świecie, ale
IT i technologie AWS wprowadza asystenta spotkań na żywo opartego na sztucznej inteligencji
2024-05-17 | 09:00

AWS wprowadza asystenta spotkań na żywo opartego na sztucznej inteligencji

AWS (Amazon Web Services) ogłosił wprowadzenie Live Meeting Assistant (LMA) – opartego na sztucznej inteligencji (AI) asystenta spotkań na żywo i po nich, który uwalnia od

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Regionalne

Start-upy mogą się starać o wsparcie. Trwa nabór do programu rozwoju innowacyjnych pomysłów na biznes

Trwa nabór do „Platform startowych dla nowych pomysłów” finansowany z Funduszy Europejskich dla Polski Wschodniej 2021–2027. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości wybrała sześć partnerskich ośrodków innowacji, które będą oferować start-upom bezpłatne programy inkubacji. Platformy pomogą rozwinąć technologicznie produkt i zapewnić mu przewagę konkurencyjną, umożliwią dostęp do najlepszych menedżerów i rynkowych praktyków, ale też finansowanie innowacyjnych przedsięwzięć. Każdy z partnerów przyjmuje zgłoszenia ze wszystkich branż, ale także specjalizuje się w konkretnej dziedzinie. Jest więc oferta m.in. dla sektora motoryzacyjnego, rolno-spożywczego, metalowo-maszynowego czy sporttech.

Transport

Kolej pozostaje piętą achillesową polskich portów. Zarządy liczą na przyspieszenie inwestycji w tym obszarze

Nazywane polskim oknem na Skandynawię oraz będące ważnym węzłem logistycznym między południem i północą Europy Porty Szczecin–Świnoujście dynamicznie się rozwijają. W kwietniu 2024 roku wydano decyzję lokalizacyjną dotycząca terminalu kontenerowego w Świnoujściu, który ma szansę powstać do końca 2028 roku. Zdaniem ekspertów szczególnie ważnym elementem rozwoju portów, podobnie jak w przypadku innych portów w Polsce, jest transport kolejowy i w tym zakresie inwestycje są szczególnie potrzebne. – To nasza pięta achillesowa – przyznaje Rafał Zahorski, pełnomocnik zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście ds. rozwoju.

Polityka

Projekt UE zyskuje wymiar militarny. Wojna w Ukrainie na nowo rozbudziła dyskusję o wspólnej europejskiej armii

Wspólna europejska armia na razie nie istnieje, a w praktyce obronność to wyłączna odpowiedzialność państw członkowskich UE. Jednak wybuch wojny w Ukrainie, tuż za wschodnią granicą, na nowo rozbudził europejską dyskusję o potrzebie posiadania własnego potencjału militarnego. Jak niedawno wskazał wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, Europa powinna mieć własne siły szybkiego reagowania i powołać komisarza ds. obronności, ponieważ stoi obecnie w obliczu największych wyzwań od czasu zakończenia II wojny światowej. – Musimy zdobyć własną siłę odstraszania i zwiększać wydatki na obronność – podkreśla europoseł Janusz Lewandowski.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.