Komunikaty PR

Jak dbać o prawa autorskie?

2024-04-24  |  01:00
Kontakt
Monday PR
Monday PR Sp. z o.o. Sp.k.

Górskiego 9
00-033 Warszawa
biuro|mondaypr.pl| |biuro|mondaypr.pl
+48 224878421
www.mondaypr.pl

Od 1995 roku dzięki inicjatywie UNESCO obchodzimy 23 kwietnia Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Z tej okazji powinniśmy przyjrzeć się dobrym praktykom dbania o prawa autorskie, np. dorobkowi Tove Jansson, autorki Muminków.

Dzień został ustanowiony, by „oddać światowy hołd książkom i ich autorom oraz zachęcić wszystkich do czytania”. Dlaczego akurat ten dzień? 23 kwietnia wspominamy śmierć kilku najważniejszych postaci światowej literatury – William Szekspir, Miguel Cervantes czy Inca Garcilaso de la Vega.

Dzień Książki to doskonała okazja, by przypomnieć o potędze opowieści kryjących się między okładkami. Książki mogą przenieść czytelnika w czasie i przestrzeni, odkryć nowe, fascynujące światy, kryjące się w głowach autorów. Jednym z takich światów jest Dolina Muminków. Opowieści i postaci wymyślone przez Tove Jansson rozbudzają wyobraźnię czytelników w każdym wieku już od prawie 80 lat. To nie tylko książki i komiksy stworzone przez Jansson, ale także ilustracje (w tym m.in. te opracowane do książek Lewisa Carolla czy “Hobbita” J. R. R. Tolkiena), filmy i seriale animowane, przedstawienia teatralne, opery, a nawet gry.

Prawa autorskie służą nie tylko do godnego wynagradzania autora za swoje dzieło, ale również do jego ochrony przed wykorzystaniem wbrew woli i intencji autora. W przypadku Muminków, nad spuścizną Tove Jansson czuwa firma Moomin Characters – założona przez Tove i jej brata Larsa – przy wsparciu Rights&Brands. We władzach Moomin Characters zasiadają członkowie rodziny Tove Jansson, jej bratanica, Sophia a dwóch synów Sophii, Thomas i James pracuje w firmie na pełen etat. „Tove była świadoma roli, jaką odgrywają prawa autorskie i często z nich korzystała, czuwając nad zgodnością utworów zależnych z jej autorską intencją. Dobrym przykładem są seriale animowane na podstawie opowieści z Doliny Muminków. Tove sama wybrała łódzki SE-MA-FOR, odrzuciwszy propozycję  Walta Disneya, przyjechała do Polski, aby sprawdzić  i zatwierdzić osobiście scenariusze odcinków serialu produkowanego przy użyciu lalek półpłaskich.” – mówi Thomas Zambra z Moomin Characters.

Moomin Characters dba, by wszystkie produkty, ale też nowe wydania książek były zgodne z oryginałem i jak najlepiej odzwierciedlały artystyczny zamysł autorki oraz przekazywały wartości jej bliskie – tolerancję, otwartość czy ciekawość świata, a także szacunek do odmienności. Same książki Tove zostały przetłumaczone na ponad 55 języków. Moomin Characters współpracuje obecnie z ponad 800 licencjobiorcami na całym świecie i stale rozwija tę listę. Roczna wartość detaliczna marki Muminki wynosi 720 mln euro.

Od lat wydawcą książek Tove Jansson na polskim rynku jest Nasza Księgarnia. Z okazji nadchodzącej osiemdziesiątej rocznicy Muminków wydawnictwo przygotowało wznowienie książki “W Dolinie Muminków”. To właśnie od tej książki, równo 60 lat temu, zaczęła się przygoda polskich czytelników z trollami, które wkrótce pokochały miliony.  Nasza Księgarnia w tym jubileuszowym wydaniu szykuje jeszcze jedną niespodziankę - przedruk specjalnego tekstu Olgi Tokarczuk o Muminkach.  Książka ukaże się już 15 maja.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Kultura Obchody Międzynarodowego Dnia Języka Chińskiego 2024 Biuro prasowe
2024-04-16 | 20:00

Obchody Międzynarodowego Dnia Języka Chińskiego 2024

Ośrodek „Instytut Konfucjusza w Krakowie” serdecznie zaprasza wszystkich na obchody Międzynarodowego Dnia Języka Chińskiego ONZ. Wydarzenie odbędzie się w sobotę 20 kwietnia
Kultura Przyszłość historycznych holenderskich wiatraków jest bezpieczna
2024-03-28 | 15:00

Przyszłość historycznych holenderskich wiatraków jest bezpieczna

Partnerstwo – z Fundacją Światowego Dziedzictwa Kinderdijk – będzie polegało na wykorzystaniu wiedzy technicznej AkzoNobel oraz innowacyjnych powłok firmy w celu konserwacji
Kultura Fremantle łączy siły z IBI. 150 mln na produkcję hitowych tytułów
2024-03-25 | 11:00

Fremantle łączy siły z IBI. 150 mln na produkcję hitowych tytułów

Liderzy Fremantle Jennifer Mullin, Andrea Scrosati i Guy Hameiri oraz dyrektor wykonawczy IBI Investment House Dave Lubetzky. Źródło: IBI/Fremantle IBI Investment House oraz Fremantle

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Newseria na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Po kiełbaski wege czy roślinne burgery sięga coraz więcej konsumentów. Branża roślinna będzie walczyć o utrzymanie takiego nazewnictwa

Kiełbasa bezmięsna, burger roślinny, parówka wegetariańska, stek vege – do takich nazw produktów wielu konsumentów zdążyło się przyzwyczaić i coraz chętniej po nie sięga. Pojawiają się jednak pomysły, by zakazać nazewnictwa charakterystycznego dla produktów mięsnych. Również w Polsce pojawiła się propozycja w tym zakresie ze strony poprzedniego składu resortu rolnictwa pod koniec ubiegłego roku. Zwolennicy uzasadniają ten pomysł ochroną interesów konsumenckich, ale badania pokazują, że tylko niewielki odsetek klientów pomylił produkt wegański i mięsny przy zakupie.

Infrastruktura

Za dwa lata w gdańskim porcie ma powstać baza instalacyjna morskich farm wiatrowych. Będzie ponad pięć razy większa od krakowskiego Rynku Głównego

21-hektarowy Terminal 5, który powstanie na wodach zewnętrznej części gdańskiego portu Baltic Hub, ma być bazą instalacyjną dla morskich elektrowni wiatrowych. To duży projekt, którego realizacja może się rozpocząć w drugiej połowie tego roku. Tego typu infrastruktura jest konieczna dla przyspieszenia inwestycji offshore w polskiej części Bałtyku. Pierwsze morskie farmy wiatrowe zaczną produkować zieloną energię w 2026 roku.

Prawo

Społeczne agencje najmu w Polsce dopiero raczkują. Część gmin widzi w nich szansę na walkę z wyludnieniem

W Polsce zawiązało się już i rozpoczyna działalność kilkanaście społecznych agencji najmu, kolejnych kilkanaście jest w trakcie powstawania. To niewiele jak na niemal 2,5 tys. gmin w kraju, jednak eksperci widzą w tym rozwiązaniu duży potencjał. Jak podkreślają, może to być szansa zwłaszcza dla miast średniej wielkości, by walczyć ze zjawiskiem wyludniania. Społeczne agencje najmu we współpracy z gminami pośredniczą w wynajmie mieszkań – gminnych bądź należących do prywatnych właścicieli­ – osobom, których zarobki nie pozwalają na rynkowy najem, ale nie kwalifikują ich też do otrzymania mieszkania socjalnego.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.