Komunikaty PR

Erdogan vs. Kilicdaroglu — kto zwycięży w wyścigu po turecki fotel prezydencki?

2023-05-25  |  12:00
Biuro prasowe
Kontakt
Vision Group
Vision Group

Woronicza 31/254
02-640 Warszawa Warszawa
visiongroup|visiongroup.pl| |visiongroup|visiongroup.pl
604198300
www.visiongroup.pl

Obecnie urzędujący prezydent Recep Tayyip Erdogan wygrał I turę wyborów prezydenckich w Turcji z wynikiem 49,52 proc. Nie uzyskał jednak większości, dlatego naprzeciwko niego w II turze stanie Kemal Kilicdaroglu, który w I turze uzyskał 44,88 proc. głosów. Ostateczne rozstrzygnięcie już 28 maja. Jakie są szanse obu kandydatów? Analitycy londyńskiej firmy Unibet przygotowali prognozy wyborcze na II turę wyborów prezydenckich w Turcji.

Erdogan faworytem

Po wynikach pierwszej tury wyborów prezydenckich, urzędujący Recep Erdogan niezmiennie pozostaje faworytem według komentatorów. Poza wysokim poparciem społecznym dysponuje on również znaczącą przewagą systemową, która wynika między innymi z dużej kontroli nad mediami. Co więcej, urzędującemu od dwóch dekad prezydentowi poparcia udzielił zdobywca trzeciego miejsca w I turze Sinan Ogan (5,17 proc. głosów) — jak wskazują eksperci, to wydarzenie może przesądzić o zwycięstwie Erdogana. Opozycja jednak nie odpuszcza i w środę 24 maja poinformowała o złożeniu zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa wyborczego przez Erdogana. Według nich prezydent Erdogan miał stwierdzić, że opozycyjna Republikańska Partia Ludowa (CHP) Kemala Kilicdaroglu jest wspierana przez terrorystyczną Partię Pracujących Kurdystanu (PKK). Eksperci podkreślają jednak, że to zdarzenie prawdopodobnie nie będzie miało wpływu na dalszą część procesu wyborczego. Analitycy londyńskiej firmy Unibet oceniają, że prawdopodobieństwo zwycięstwa Recepa Erdogana w II turze wyborów prezydenckich w Turcji wynosi 82 proc.

Prozachodni kandydat opozycji

Kemal Kilicdaroglu ma za sobą poparcie niemal całej tureckiej opozycji. To kandydat o zupełnie przeciwnej optyce na politykę międzynarodową od urzędującego prezydenta. Jest zwolennikiem integracji z zachodem i stanowczym przeciwnikiem umacnianych przez Erdogana relacji z Rosją. Kilicdaroglu jest obecny w tureckiej polityce od ponad dwóch dekad, a od 2010 roku przewodzi największej partii opozycyjnej CHP. Jego zwycięstwo oznaczałoby zwrot w polityce międzynarodowej. Problemem w uzyskaniu wystarczającego poparcia do przejęcia władzy są różnice ideologiczne między partiami opozycji a w konsekwencji niemożność skonstruowania programu atrakcyjnego zarówno dla wyborców o profilu liberalnym, jak i nacjonalistycznym. Dodatkowym czynnikiem demobilizującym jest również wcześniejsza porażka w majowych wyborach parlamentarnych. Analitycy londyńskiej firmy Unibet oceniają, że prawdopodobieństwo zwycięstwa Kemala Kilicdaroglu w II turze wyborów prezydenckich w Turcji wynosi 18 proc.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Polityka zagraniczna Polska przyciąga obcokrajowców Biuro prasowe
2024-04-16 | 01:00

Polska przyciąga obcokrajowców

Życie poza granicami swojego kraju zazwyczaj niesie ze sobą wiele wyzwań, ale niekiedy również otwiera nowe możliwości rozwoju. Zmiana miejsca zamieszkania zawsze wymaga
Polityka zagraniczna Teraz wszyscy potrzebujemy spokoju Wywiad z Julią Zahordnią Ukrainką, mieszkają
2024-02-28 | 12:00

Teraz wszyscy potrzebujemy spokoju Wywiad z Julią Zahordnią Ukrainką, mieszkają

O swoich obserwacjach opowiada Julia Zahorodnia, która jest Ukrainką, ale mieszka w Polsce od dziewięciu lat. Julia mówi po polsku, studiuje tutaj i pracuje, prowadzi normalne
Polityka zagraniczna Zachodnia Ukraina: Analiza Sytuacji Gospodarczej i Inwestycyjnej
2023-12-28 | 11:00

Zachodnia Ukraina: Analiza Sytuacji Gospodarczej i Inwestycyjnej

Warsaw Enterprise Institute przedstawił raport poświęcony sytuacji gospodarczej i inwestycyjnej w zachodnich obwodach Ukrainy. Celem raportu ekspertów z WEI jest dostarczenie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Regionalne

Start-upy mogą się starać o wsparcie. Trwa nabór do programu rozwoju innowacyjnych pomysłów na biznes

Trwa nabór do „Platform startowych dla nowych pomysłów” finansowany z Funduszy Europejskich dla Polski Wschodniej 2021–2027. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości wybrała sześć partnerskich ośrodków innowacji, które będą oferować start-upom bezpłatne programy inkubacji. Platformy pomogą rozwinąć technologicznie produkt i zapewnić mu przewagę konkurencyjną, umożliwią dostęp do najlepszych menedżerów i rynkowych praktyków, ale też finansowanie innowacyjnych przedsięwzięć. Każdy z partnerów przyjmuje zgłoszenia ze wszystkich branż, ale także specjalizuje się w konkretnej dziedzinie. Jest więc oferta m.in. dla sektora motoryzacyjnego, rolno-spożywczego, metalowo-maszynowego czy sporttech.

Transport

Kolej pozostaje piętą achillesową polskich portów. Zarządy liczą na przyspieszenie inwestycji w tym obszarze

Nazywane polskim oknem na Skandynawię oraz będące ważnym węzłem logistycznym między południem i północą Europy Porty Szczecin–Świnoujście dynamicznie się rozwijają. W kwietniu 2024 roku wydano decyzję lokalizacyjną dotycząca terminalu kontenerowego w Świnoujściu, który ma szansę powstać do końca 2028 roku. Zdaniem ekspertów szczególnie ważnym elementem rozwoju portów, podobnie jak w przypadku innych portów w Polsce, jest transport kolejowy i w tym zakresie inwestycje są szczególnie potrzebne. – To nasza pięta achillesowa – przyznaje Rafał Zahorski, pełnomocnik zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście ds. rozwoju.

Polityka

Projekt UE zyskuje wymiar militarny. Wojna w Ukrainie na nowo rozbudziła dyskusję o wspólnej europejskiej armii

Wspólna europejska armia na razie nie istnieje, a w praktyce obronność to wyłączna odpowiedzialność państw członkowskich UE. Jednak wybuch wojny w Ukrainie, tuż za wschodnią granicą, na nowo rozbudził europejską dyskusję o potrzebie posiadania własnego potencjału militarnego. Jak niedawno wskazał wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, Europa powinna mieć własne siły szybkiego reagowania i powołać komisarza ds. obronności, ponieważ stoi obecnie w obliczu największych wyzwań od czasu zakończenia II wojny światowej. – Musimy zdobyć własną siłę odstraszania i zwiększać wydatki na obronność – podkreśla europoseł Janusz Lewandowski.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.