Komunikaty PR

Fundacja Dr Clown spotka się z ponad 5,5 tys. pracowników medycznych w Polsce

2024-05-08  |  01:00
Biuro prasowe

W najbliższą niedzielę przypada Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Położnych. W Polsce zarejestrowanych jest łącznie ponad 357 tys. osób wykonujących te zawody. Zdaniem 75 proc. Polaków pielęgniarki są najważniejszą grupą zawodową pod względem wpływu wywieranego na społeczeństwo. Aby podziękować im za ich pracę oraz  wesprzeć je w codziennych obowiązkach z okazji ich święta Fundacja Dr Clown spotka się z ponad 5,5 tys. pracowników i pracowniczek medycznych z 42 miast, by wprowadzić je w tajniki terapii śmiechem, oraz udostępni im poradnik „Ćwiczenia i rady, jak śmiech może poprawić jakość naszego życia”.

W Polsce zarejestrowanych jest ponad 315 tys. pielęgniarek i pielęgniarzy oraz ponad 41 tys. położnych i położników, jak podaje Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych. Od dziesięciu lat co roku niezmiennie rośnie liczba osób nabywających prawo do wykonywania tych zawodów

Od ponad 50 lat 12 maja na świecie obchodzony jest Dzień Pielęgniarek i Położnych. W Polsce zwraca na niego uwagę m.in. Fundacja Dr Clown, nie tylko wyrażając uznanie dla przedstawicielek i przedstawicieli tych zawodów, ale również udzielając im wsparcia w ich pracy. W tym roku spotka się z ponad 5,5 tys. osób z personelu medycznego z 54 szpitali i 42 miast w całej Polsce, by przekazać im informacje na temat terapii śmiechem oraz wpływu uśmiechu na jakość życia i zdrowia. Przygotowała na ten temat specjalny poradnik z ćwiczeniami. Fundacja Dr Clown od 25 lat wyznacza standardy w terapii śmiechem i sposobach budzenia radości u dzieci, seniorów oraz osób z niepełnosprawnościami w szpitalach i wyspecjalizowanych placówkach.

Badania naukowe dowodzą, że śmiech pozytywnie wpływa m.in. na układ odpornościowy, wspiera usuwanie z organizmu substancji związanych ze stresem, czyli kortyzolu i adrenaliny. Według badań nad zastosowaniem terapii śmiechem w leczeniu bólu przewlekłego przyniosła ona średnią redukcję bólu nawet o 30 proc. Śmiech może również redukować występowanie objawów depresji, pozwala się odprężyć, odreagować frustrację i lepiej radzić sobie z trudnymi sytuacjami, do których niewątpliwie należy pobyt w szpitalu, ale też praca w zawodzie pielęgniarskim i konieczność nieustannego stykania się z chorobami, cierpieniem i bezradnością. Dlatego chcemy wesprzeć pielęgniarki, oferując im zestaw narzędzi do poprawy samopoczucia nie tylko ich podopiecznych, ale również, mamy nadzieję, ich samych. Tak możemy podziękować im za ich ważną i często niełatwą pracę, a także za wsparcie dla naszych wolontariuszy i pomoc w budzeniu uśmiechów pacjentów — mówi Agata Bednarek, Prezeska Fundacji Dr Clown

Zawód pielęgniarki kojarzy się pozytywnie 71 proc. Polaków

Obie wymienione profesje są silnie sfeminizowane — wśród personelu pielęgniarskiego kobiety stanowią aż 97 proc., a wśród położniczego — ponad 99 proc. Najczęstszymi motywacjami do wyboru tych zawodów są chęć niesienia pomocy osobom chorym i cierpiącym oraz poczucie powołania, a także — szczególnie wśród młodszych przedstawicielek zawodu — możliwość ciekawej pracy, umożliwiającej rozwój i poszerzanie wiedzy. Satysfakcja z wykonywanej pracy jest wśród pielęgniarek i położnych bardzo wysoka. Połowa w skali od 0 do 10 ocenia ją na 7 lub wyżej. 

 

Według najnowszych danych portalu No Fluff Jobs, zawód pielęgniarski budzi pozytywne skojarzenia u 71 proc. Polaków, a 75 proc. uważa, że jest to najważniejsza grupa zawodowa, jeśli chodzi o wpływ wywierany na społeczeństwo.

Fundacja Dr Clown szkoli i koordynuje pracę blisko 500 profesjonalnie wyszkolonych wolontariuszy — Doktorów Clownów którzy docierają do niemal 150 szpitali i placówek specjalistycznych w ponad 80 miastach całej Polski przez cały rok, nawiązując relacje z niemal 41 tys. beneficjentów rocznie. Oprócz tego Fundacja prowadzi jedną z największych w Polsce inicjatyw dogoterapii. 

Jak wiadomo, szpital nie jest najprzyjemniejszym miejscem na świecie, a Doktorzy Clowni zawsze potrafią wywołać kilka minut uśmiechu naszych małych pacjentów, pomagają im zapomnieć o strachu i zastrzykach oraz dodają sił w powrocie do zdrowia. Dzięki ich pomocy czas pobytu w szpitalu kojarzy się też z uśmiechem i zabawą. A uśmiech dzieci jest priorytetem również dla nas, pielęgniarek, dlatego jesteśmy wdzięczne wolontariuszom — mówi Małgorzata Kępa, Pielęgniarka Oddziałowa z oddziału dziecięcego Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Hrubieszowie

Wolontariusze Fundacji Dr Clown wzbudzają uśmiech na twarzach małych pacjentów, co pomaga w leczeniu i wspiera naszą pracę, ułatwiając współpracę pacjentów z personelem pielęgniarskim — dodaje Nicole Zając, Pielęgniarka Oddziałowa z oddziału chirurgii dziecięcej Dolnośląskiego Szpitala Specjalistycznego im. T. Marciniaka

Środki zbierane przez Fundację są przeznaczane w dużej mierze na finansowanie szkoleń Doktorów Clownów, którzy docierają z terapią śmiechem do polskich szpitali, ich wyposażenia, dojazdów i na organizację dobroczynnych akcji specjalnych. Wywołali w Polsce już ponad milion uśmiechów.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Sanofi wprowadza koncepcję pracy Work X 2.0. Biuro prasowe
2024-05-13 | 11:45

Sanofi wprowadza koncepcję pracy Work X 2.0.

Sanofi redefiniuje organizację pracy wprowadzając w Polsce globalną strategią Work X 2.0. Innowacyjne podejście do kształtowania środowiska pracy wychodzi naprzeciw nowym oczekiwaniom
Zdrowie BRAK ZDJĘCIA
2024-05-13 | 10:30

Więcej pacjentów w gabinetach weterynaryjnych, rośnie świadomość opiekunów

Jedna trzecia (31 proc.) weterynarzy spodziewa się, że właściciele zwierząt będą korzystać z coraz szerszego wachlarza usług w gabinetach weterynaryjnych. Wśród nich znajdzie się nie tylko leczenie, ale też profilaktyka,
Zdrowie Centrum Diagnostyczne 4DCenter otwiera się na Placu Zamkowym
2024-05-08 | 11:12

Centrum Diagnostyczne 4DCenter otwiera się na Placu Zamkowym

Otwórz drzwi do zdrowia w sercu Warszawy - Centrum Diagnostyczne 4DCenter to nowy punkt na mapie stolicy. Domem świeżo otwartego Centrum Diagnostycznego został należący do Senatorska

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Regionalne

Start-upy mogą się starać o wsparcie. Trwa nabór do programu rozwoju innowacyjnych pomysłów na biznes

Trwa nabór do „Platform startowych dla nowych pomysłów” finansowany z Funduszy Europejskich dla Polski Wschodniej 2021–2027. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości wybrała sześć partnerskich ośrodków innowacji, które będą oferować start-upom bezpłatne programy inkubacji. Platformy pomogą rozwinąć technologicznie produkt i zapewnić mu przewagę konkurencyjną, umożliwią dostęp do najlepszych menedżerów i rynkowych praktyków, ale też finansowanie innowacyjnych przedsięwzięć. Każdy z partnerów przyjmuje zgłoszenia ze wszystkich branż, ale także specjalizuje się w konkretnej dziedzinie. Jest więc oferta m.in. dla sektora motoryzacyjnego, rolno-spożywczego, metalowo-maszynowego czy sporttech.

Transport

Kolej pozostaje piętą achillesową polskich portów. Zarządy liczą na przyspieszenie inwestycji w tym obszarze

Nazywane polskim oknem na Skandynawię oraz będące ważnym węzłem logistycznym między południem i północą Europy Porty Szczecin–Świnoujście dynamicznie się rozwijają. W kwietniu 2024 roku wydano decyzję lokalizacyjną dotycząca terminalu kontenerowego w Świnoujściu, który ma szansę powstać do końca 2028 roku. Zdaniem ekspertów szczególnie ważnym elementem rozwoju portów, podobnie jak w przypadku innych portów w Polsce, jest transport kolejowy i w tym zakresie inwestycje są szczególnie potrzebne. – To nasza pięta achillesowa – przyznaje Rafał Zahorski, pełnomocnik zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście ds. rozwoju.

Polityka

Projekt UE zyskuje wymiar militarny. Wojna w Ukrainie na nowo rozbudziła dyskusję o wspólnej europejskiej armii

Wspólna europejska armia na razie nie istnieje, a w praktyce obronność to wyłączna odpowiedzialność państw członkowskich UE. Jednak wybuch wojny w Ukrainie, tuż za wschodnią granicą, na nowo rozbudził europejską dyskusję o potrzebie posiadania własnego potencjału militarnego. Jak niedawno wskazał wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, Europa powinna mieć własne siły szybkiego reagowania i powołać komisarza ds. obronności, ponieważ stoi obecnie w obliczu największych wyzwań od czasu zakończenia II wojny światowej. – Musimy zdobyć własną siłę odstraszania i zwiększać wydatki na obronność – podkreśla europoseł Janusz Lewandowski.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.