Newsy

Po 20 latach powraca tytuł Mistrz Rzemiosł Artystycznych

2011-12-17  |  13:10
Wszystkie newsy
Mówi:Małgorzata Kidawa-Błońska
Funkcja:Poseł
Firma:Platforma Obywatelska

Już po raz drugi w warszawskim Centrum Cybernetyki 2.2.2 spotkaliś się artyści rzemieślnicy na drugiej edycji Salonu Artystów Rzemiosła. Gościem honorowym targów była Małgorzata Kidawa Błońska, wiceprzewodnicząca klubu parlamentarnego Platformy Obywatelskiej i członkini Sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu.

Napewno jest to poparcie tych osób, które tworzą naszą kulturę. Bo nie wiem co się stało w ostatnich latach, że jeżeli mówimy rzemieślnik artysta to nie traktujemy tego, że są to osoby, które mogą i są artystami w tym najwyższym wymiarze. Przecież jak popatrzymy na Włochy, kto stworzył piękno Włoch – to właśnie rzemieślnicy artyści. To, że miasta tak wyglądają, że patrzymy na rzeźby, na wykończenia – to właśnie Ci ludzie. Jeżeli chodzimy do starych bibliotek i widzimy piękne książki – to rzemieślnicy artyści. I ja bym słowo artysta stawiała na pierwszym miejscu. Dlatego dobrze, że te zawody ginące w Europie mają szansę rozwoju w Polsce. I tak naprawdę to wiele z tych zwodów jest tylko w Polsce realizowanych - mówiła Małgorzata Kidawa-Błońska.

Jej obecność na targach związana była jeszcze z jednym ważnym wydarzeniem. Po 20 latach powraca tytuł Mistrz Rzemiosł Artystycznych.

Wydaje mi się, że pierwszym dobrym krokiem jest to, że wraca odznaka „Mistrza Rzemiosła Artystycznego”. Artyści mają swoją Glorię Artis – Zasłużony dla kultury polskiej. Tutaj ważne jest aby tak samo honorować te osoby. Ważne jest pokazywanie tych zawodów bo wiedza o nich jest bardzo mała. Przychodząc koło takich małych zakładów nie wiemy, że tam postają wielkie dzieła sztuki - dodała Kidawa-Błońska.

Na targach wystawią się mistrzowie rzemiosła z całego kraju. Można kupować rękodzieło, zamawiać na wymiar i nawiązać kontakty. Swoje stoiska prezentują mistrzowie z takich dziedzin jak: krawiectwo i szewstwo miarowe, kaletnictwo artystyczne i stolarstwo artystyczne oraz złotnictwo i ceramika artystyczna.

Targi potrawają do niedzieli 18 grudnia. Kolejne spotkania artystów rzemieśliników planowane są w przyszłym roku m.in. w Łodzi.

Projekt realizowany przez: miasto st. Warszawa, Towarzystwo Amicus, Ogólnopolski Cech Rzemieślników Artystów.

Informacja dla dziennikarzy:

Wyrażamy zgodę na przetwarzanie treści tekstowych, audio i wideo, w szczególności wprowadzania do obrotu, publikacje i dystrybucję materiału w całości lub w jego częściach. Wszystkie zawarte w materiałach wypowiedzi zostały autoryzowane. Wszystkie materiały dostępne do pobrania z www.newseria.pl są bezpłatne.

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media i PR

Komunikacja celów środowiskowych w centrum zainteresowania biznesu. Takich informacji coraz częściej szukają konsumenci

Z roku na rok coraz więcej firm kładzie nacisk na kwestie zrównoważonego rozwoju. Trend ten lata temu rozpoczęły przedsiębiorstwa świadome swojego wpływu na środowisko naturalne, klimat i lokalne społeczności, w których funkcjonują. Obecnie coraz częściej katalizatorem napędzającym tego typu działania są wymagania konsumentów, którzy oczekują od firm takiej odpowiedzialności, a także coraz większa presja regulacyjna ze strony UE. Z każdym rokiem przybywa deklaracji biznesu dotyczących ograniczania emisji, dążenia do neutralności klimatycznej i nowych, prośrodowiskowych inicjatyw. – Teraz cała sztuka w tym, żeby te działania dobrze komunikować – mówi Aleksandra Majda, ekspertka ESG Impact Network i Agencji Go Green.

Bankowość

Przewodniczący KNF: Niepokoi nas ograniczone zainteresowanie przedsiębiorców inwestycjami. To wpływa na niski popyt na kredyty inwestycyjne

W I kwartale 2024 roku banki poprawiły wyniki, mimo że bazą porównawczą jest znakomity dla nich 2023 rok. Mają więc możliwości udzielania kredytów firmom na rozwój. Problemem jest jednak wstrzemięźliwa postawa samych przedsiębiorstw w zaciąganiu pożyczek inwestycyjnych oraz poszukiwaniu innych źródeł finansowania inwestycji. Bolączką polskiego rynku jest zwłaszcza słabość rynku kapitałowego, czyli finansowania poprzez giełdę.

Przemysł

Trwają intensywne przygotowania do polskiej misji na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Siedem eksperymentów jest już w trakcie budowy

Wykorzystanie sztucznej inteligencji w kosmosie, wpływ długotrwałego pobytu w kosmosie na zdrowie psychiczne, ale też na układ odpornościowy – to niektóre z obszarów eksperymentów, które zostaną przeprowadzone w warunkach mikrograwitacji podczas pierwszej polskiej misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. W ubiegłym tygodniu Europejska Agencja Kosmiczna podpisała siedem kontraktów na ich realizację z polskimi instytucjami i firmami. – Ta lista będzie się wydłużać i mam nadzieję, że wszystkie wybrane 18 projektów poleci na stację kosmiczną – mówi Sławosz Uznański, astronauta, który będzie przeprowadzać te eksperymenty na orbicie.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.