Newsy

Kpt. Tadeusz Wrona po raz pierwszy wypowiada się o raporcie

2011-12-08  |  01:10
Wszystkie newsy
Mówi:Kpt. Tadeusz Wrona
Funkcja:Pilot
Firma:Polskie Linie Lotnicze LOT S.A.

Pilot Boeinga 767, któremu szczęśliwie udało się 1 listopada wylądować bez wysuniętego podwozia komentuje wstępny raport opublikowany przez Państwową Komisję Badania Wypadków Lotniczych. Oto zapis jego wypowiedzi.

W raporcie tylko opisano fakty, które do tej pory ustaliła komisja. Natomiast przyczyn jeszcze nie znaleziono. Przy czym nawet tej usterki, gdzie użyty czy z jakąś wadą konstrukcyjną pękł przewód hydrauliczny - nawet tego komisja nie opisywała szukając źródeł. Jeszcze to jest w trakcie badania przez komisję. Tak samo kłopoty z wypuszczeniem podwozia za pomocą instalacji elektrycznej. Tylko został stwierdzony fakt plus te fakty, które można było stwierdzić odczytując zapis naszych rozmów w kokpicie i z łączności, którą prowadziliśmy na ziemi. Tylko fakty! Ja nie doczytałem się tam żadnych przyczyn, żadnych ocen. Stwierdzono tak samo, że mechanik wykonał przegląd w Ameryce, odebraliśmy samolot. Panowie z MCC z działu techniki pomagali nam w ramach swoich możliwości na tyle, na ile czas pozwolił. Udzielali nam takich rad, które mogą pomóc taki... omijając... źle powiedziałem! Nie omijając tylko rozszerzając nasze działania poza listę awaryjną, żeby poszukać rozwiązań i wypuścić to podwozie. Komisja ma dużo czasu - my mieliśmy dużo mniej czasu. Gdyby udało się wypuścić (podwozie) komisja by dziś nie miała nad czym pracować. Ale to mówię, że nie udało się wypuścić i dlatego komisja dopiero po zebraniu tych faktów - z tego, co ja przeczytałem z tego raportu - zajmie się przyczynami.

Pytanie: I dlatego prokurator cały czas prowadzi postępowanie prawda?

Prokurator podejrzewam, że tak, ale ponieważ nie jest zakończona sprawa zdaje się, że prokuratura też czeka na wyniki z prac komisji badającej wypadek lotniczy, który miał miejsce. I wnioski z tego raportu i wyniki, gdy będą satysfakcjonujące dla prokuratury - myślę, że prokuratura swoje wnioski wyciągnie. Jeśli nie prawdopodobnie będzie już tylko dalsze śledztwo ze strony prokuratury tak jak to ma miejsce w przypadku innych zdarzeń lotniczych. Tak mniej więcej mam tylko wyobraźnię jak to się dzieje, ale to może być tylko wyobraźnia, ale nic nie potrafię powiedzieć na 100 procent. 

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Forum Sektora Kosmicznego 4 czerwca 2024

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media i PR

Komunikacja celów środowiskowych w centrum zainteresowania biznesu. Takich informacji coraz częściej szukają konsumenci

Z roku na rok coraz więcej firm kładzie nacisk na kwestie zrównoważonego rozwoju. Trend ten lata temu rozpoczęły przedsiębiorstwa świadome swojego wpływu na środowisko naturalne, klimat i lokalne społeczności, w których funkcjonują. Obecnie coraz częściej katalizatorem napędzającym tego typu działania są wymagania konsumentów, którzy oczekują od firm takiej odpowiedzialności, a także coraz większa presja regulacyjna ze strony UE. Z każdym rokiem przybywa deklaracji biznesu dotyczących ograniczania emisji, dążenia do neutralności klimatycznej i nowych, prośrodowiskowych inicjatyw. – Teraz cała sztuka w tym, żeby te działania dobrze komunikować – mówi Aleksandra Majda, ekspertka ESG Impact Network i Agencji Go Green.

Bankowość

Przewodniczący KNF: Niepokoi nas ograniczone zainteresowanie przedsiębiorców inwestycjami. To wpływa na niski popyt na kredyty inwestycyjne

W I kwartale 2024 roku banki poprawiły wyniki, mimo że bazą porównawczą jest znakomity dla nich 2023 rok. Mają więc możliwości udzielania kredytów firmom na rozwój. Problemem jest jednak wstrzemięźliwa postawa samych przedsiębiorstw w zaciąganiu pożyczek inwestycyjnych oraz poszukiwaniu innych źródeł finansowania inwestycji. Bolączką polskiego rynku jest zwłaszcza słabość rynku kapitałowego, czyli finansowania poprzez giełdę.

Przemysł

Trwają intensywne przygotowania do polskiej misji na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Siedem eksperymentów jest już w trakcie budowy

Wykorzystanie sztucznej inteligencji w kosmosie, wpływ długotrwałego pobytu w kosmosie na zdrowie psychiczne, ale też na układ odpornościowy – to niektóre z obszarów eksperymentów, które zostaną przeprowadzone w warunkach mikrograwitacji podczas pierwszej polskiej misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. W ubiegłym tygodniu Europejska Agencja Kosmiczna podpisała siedem kontraktów na ich realizację z polskimi instytucjami i firmami. – Ta lista będzie się wydłużać i mam nadzieję, że wszystkie wybrane 18 projektów poleci na stację kosmiczną – mówi Sławosz Uznański, astronauta, który będzie przeprowadzać te eksperymenty na orbicie.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.