Newsy

PZU: Nie ma dowodów, ze PZU stosował czyny nieuczciwej konkurencji

2012-01-04  |  20:00
Wszystkie newsy
Mówi:Michał Witkowski
Funkcja:Rzecznik Grupy PZU
Firma:Grupa PZU

Wg PZU nie może być mowy o zmowie w sytuacji, gdy PZU sprzedało za pośrednictwem Maximus Broker 17 polis, a samodzielnie na terenie województwa kujawsko - pomorskiego 1700.

- Decyzja UOKIK-u budzi nasze zdziwienie i zaskoczenie dlatego, że w całym tym postępowaniu nie zgromadzono dowodów na to, że PZU stosował czyny nieuczciwej konkurencji. My za pośrednictwem Maximus Broker sprzedaliśmy 17-e polis ubezpieczenia podczas gdy samodzielnie sprzedaliśmy na tym terenie - tylko województwa kujawsko – pomorskiego tylko 1700. Więc o jakim porozumieniu my mówimy. Takie zjawisko nie miało miejsca. Chciałbym kategorycznie zaprzeczyć, że dokonaliśmy czynów, o których mówił UOKIK. To jest po prostu nieuzasadnione stwierdzenie, które nie ma poparcia w dowodach.
UOKIK stwierdził, że PZU popełnił czyny nieuczciwej konkurencji ograniczając ją. Natomiast nie wspomniał o tym, że w materiale dowodowym którym dysponuje, są oświadczenia dziewięciu głównych zakładów ubezpieczeń, które oferują tego rodzaju polisy. I zakłady ubezpieczeń w tych oświadczeniach potwierdzają, że praktyka którą stosował PZU jest normalną praktyką rynkową, która w żaden sposób nie ogranicza konkurencji. Także w sytuacji gdy nasi konkurenci potwierdzają, iż nasze praktyki nie ograniczały konkurencji… wydaje się dziwne, że UOKIK twierdzi coś przeciwnego.
PZU nie zgadza się z decyzją UOKIK-u. Jest ona dla nas zaskoczeniem ze względu na wysokość kary jak i ze względu na sam proces, który trwał dość długo po to aby przyspieszyć w ostatnim okresie. Gdzie mamy wrażenie, że nie wszystkie dowody zostały należycie rozpatrzone. Nasze zaskoczenie budzi także wysokość kary, która jest niewspółmierna do skali zjawiska, które zostało zakwestionowane przez UOKIK. Dodajmy, że to zjawisko w świetle zgromadzonych materiałów nie występuje. Nie ma dowodów na to, że PZU podpisało jakąkolwiek zmowę i nie ma dowodów na to, że dokonaliśmy jakichkolwiek czynów nieuczciwej konkurencji. W związku z tym będziemy się od tej kary z pewnością odwoływać -
mówi Michał Witkowski, Rzecznik Grupy PZU.

UOKiK zarzucił PZU podpisanie niezgodnego z prawem porozumienia, które miało ograniczyć konkurencje na terenie województwa kujawsko-pomorskiego.

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Samorządowy Kongres Finansowy

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Rewolucja w legislacji dotyczącej opakowań i powstających z nich odpadów. Działania firm wyprzedzają wymogi prawne

Po długich i burzliwych pracach Parlament Europejski przyjął ostatecznie pod koniec kwietnia br. rozporządzenie PPWR w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych. Oczekuje się, że nowe przepisy wejdą w życie w 2026 roku i będą stanowić rewolucję nie tylko dla konsumentów, ale przede wszystkim dla przemysłu, który będzie musiał położyć dużo większy nacisk na ekoprojektowanie i wziąć odpowiedzialność za odpady powstające z wytwarzanych produktów. Część firm już zaczęła wprowadzać w tym zakresie zmiany na własną rękę, m.in. eliminując odpady z tworzyw sztucznych.

Infrastruktura

Polskie aglomeracje stają się coraz bardziej cyfrowe. Skokowo wzrasta zużycie danych w sieci

W 12 największych polskich metropoliach mieszka 16 mln Polaków, a każdego dnia z przedmieść do centrów dojeżdża do pracy i szkoły od 50 tys. do nawet 300 tys. ludzi – wynika z raportu Play. To duże wyzwanie dla infrastruktury miast, również telekomunikacyjnej, bo zużycie danych dynamicznie rośnie. W sieci Play wzrost ten już dwukrotnie przekroczył gwałtowny skok z okresu pandemii COVID-19. Dostęp do szybkiego internetu mobilnego i stacjonarnego jest obecnie kluczowy dla miast, a do tego konieczne są dalsze inwestycje w infrastrukturę sieciową.

Firma

Przedsiębiorcy chcą mieć wszystkie produkty finansowe i biznesowe na jednej platformie. W takie rozwiązania inwestują banki i firmy leasingowe

Niemal 70 proc. mikro-, małych i średnich firm chciałoby mieć zgromadzone wszystkie produkty finansowe na jednej platformie – wynika z raportu EFL  „Cyfrowa (r)ewolucja na rynku leasingu. Pod lupą”. Dodatkowo chętnie korzystaliby w jej ramach z usług ułatwiających prowadzenie biznesu, jak wsparcie księgowe, prawne, możliwość załatwienia sprawy urzędowej, rezerwacji noclegu na podróż służbową czy zakupu pakietu usług medycznych. Nad takimi hubami dla przedsiębiorców intensywnie pracują zarówno banki, jak i firmy leasingowe. Takie narzędzie udostępnili właśnie Credit Agricole i Grupa EFL.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.