Newsy

Z. Pisarski (Fundacja im. K. Pułaskiego): Iran nie ustąpi

2012-03-06  |  06:20
Mówi:Zbigniew Pisarski
Funkcja:Prezes
Firma:Fundacja im. Kazimierza Pułaskiego
  • MP4

    Iran daje o sobie znać kolejny raz. Po piątkowych wyborach do parlamentu retoryka władz nie złagodniała i ponownie pojawiły się groźby ograniczenia dostaw ropy do UE. Temat Iranu w ostatnich dniach zdominował również kampanię prezydencką w USA.

    Prezydent Barack Obama, na spotkaniu izraelskim premierem Benjaminem Netanjahu, zapowiedział, że USA nie dopuszczą do uzbrojenia się Iranu w broń atomową. Jednocześnie podkreślił, że użycie siły jest ostatecznością. Przeciwnik Obamy, republikanin Mitt Romney ostrzegł, że to zbyt wstrzemięźliwa polityka nie przyniesie spodziewanych efektów.

    Zdaniem Zbigniewa Pisarskiego, prezesa Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego, Zachodu nie stać na otwarty konflikt z Iranem. 

     - Konsekwencje tych zdarzeń byłyby na tyle duże, że nie tylko zachwiałyby cenami surowców energetycznych na całym świecie - jak wiemy, nie są one już obecnie tanie, ale taki konflikt przed wyborami w USA zachwiałby też sytuacją międzynarodową - uważa Zbigniew Pisarski.

    Jego zdaniem wzajemne groźby zaszły już jednak na tyle daleko, że teraz trudno się z nich wycofać którejś ze stron.

     - Nikomu to nie jest na rękę, nikt nie chce wojny, ale to, że retoryka jest bardzo ostra świadczy o tym, że panowie się zapędzili w swoich deklaracjach i nie potrafią zasiąść do wspólnego stołu - mówi Pisarski.

    Mało prawdopodobne, by Iran zrezygnował z programu nuklearnego. Bardziej realny wydaje sie scenariusz, w którym wspólnota międzynarodowa zaakceptuje fakt, że Iran posiada broń nuklearną. 

     - W pewnym momencie Iran będzie posiadał broń jądrową, tak jak posiada ją Izrael, co zostało w sposób niemy, nieformalnie zaakceptowane przez wspólnotę międzynarodową. Czy Iran jest w stanie ustąpić? Obawiam się, że niespecjalnie. Słuchając przedstawicieli Iranu słyszymy, że Iran jest na tyle niezależny i zabezpieczony, że przez 10 lat byłby w stanie wytrwać w tej izolacji. Tym samym dają do zrozumienia, że nie poddadzą się presji tak łatwo - podkreśla prezes Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego.

    Presji, czyli sankcjom, które dotkliwie uderzają w irańską gospodarkę, szczególnie w sektor naftowy. Od lipca zacznie obowiązywać unijne embargo na zakup irańskiej ropy, dlatego Iran pilnie poszukuje alternatywnych, pozaeuropejskich odbiorców surowca. Jak podała wczoraj azerska agencja Trend, powołując się na irańską agencję Mehr, Iran kolejny raz zapowiedział, że odetnie dostawy ropy do odbiorców z Unii Europejskiej, jeśli nie przystaną oni na zmiany warunków zakupu irańskiej ropy. Podstawowym jest wydłużenie kontraktów na zakup surowca o co najmniej 3 lata. 

    Wyniki piątkowych wyborów parlamentarnych w Iranie będą znane za kilka dni. Według szacunków zwyciężyli przeciwnicy obecnego obozu władzy, wspierani przez religijnego przywódcę Irańczyków, ajatollaha Ali Chameneiego. Jednak mimo to nikt nie oczekuje radykalnej zmiany irańskiej polityki.

    Czytaj także

    Kalendarium

    Więcej ważnych informacji

    Jedynka Newserii

    Jedynka Newserii

    Media i PR

    Komunikacja celów środowiskowych w centrum zainteresowania biznesu. Takich informacji coraz częściej szukają konsumenci

    Z roku na rok coraz więcej firm kładzie nacisk na kwestie zrównoważonego rozwoju. Trend ten lata temu rozpoczęły przedsiębiorstwa świadome swojego wpływu na środowisko naturalne, klimat i lokalne społeczności, w których funkcjonują. Obecnie coraz częściej katalizatorem napędzającym tego typu działania są wymagania konsumentów, którzy oczekują od firm takiej odpowiedzialności, a także coraz większa presja regulacyjna ze strony UE. Z każdym rokiem przybywa deklaracji biznesu dotyczących ograniczania emisji, dążenia do neutralności klimatycznej i nowych, prośrodowiskowych inicjatyw. – Teraz cała sztuka w tym, żeby te działania dobrze komunikować – mówi Aleksandra Majda, ekspertka ESG Impact Network i Agencji Go Green.

    Bankowość

    Przewodniczący KNF: Niepokoi nas ograniczone zainteresowanie przedsiębiorców inwestycjami. To wpływa na niski popyt na kredyty inwestycyjne

    W I kwartale 2024 roku banki poprawiły wyniki, mimo że bazą porównawczą jest znakomity dla nich 2023 rok. Mają więc możliwości udzielania kredytów firmom na rozwój. Problemem jest jednak wstrzemięźliwa postawa samych przedsiębiorstw w zaciąganiu pożyczek inwestycyjnych oraz poszukiwaniu innych źródeł finansowania inwestycji. Bolączką polskiego rynku jest zwłaszcza słabość rynku kapitałowego, czyli finansowania poprzez giełdę.

    Przemysł

    Trwają intensywne przygotowania do polskiej misji na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Siedem eksperymentów jest już w trakcie budowy

    Wykorzystanie sztucznej inteligencji w kosmosie, wpływ długotrwałego pobytu w kosmosie na zdrowie psychiczne, ale też na układ odpornościowy – to niektóre z obszarów eksperymentów, które zostaną przeprowadzone w warunkach mikrograwitacji podczas pierwszej polskiej misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. W ubiegłym tygodniu Europejska Agencja Kosmiczna podpisała siedem kontraktów na ich realizację z polskimi instytucjami i firmami. – Ta lista będzie się wydłużać i mam nadzieję, że wszystkie wybrane 18 projektów poleci na stację kosmiczną – mówi Sławosz Uznański, astronauta, który będzie przeprowadzać te eksperymenty na orbicie.

    Partner serwisu

    Instytut Monitorowania Mediów

    Szkolenia

    Akademia Newserii

    Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.