Newsy

Kinga Zawodnik: Przed chorobą mojego taty w mojej rodzinie nie stawialiśmy na profilaktykę. Teraz co roku robimy komplet badań, które mogą uratować nam życie

2023-10-24  |  06:16

Influencerka nie ukrywa, że dopiero śmierć jej taty w wyniku nowotworu całkowicie zmieniła jej podejście do badań profilaktycznych. Teraz cała rodzina regularnie robi przegląd swojego organizmu. Tradycją Kingi Zawodnik stało się już, że każdego roku z okazji urodzin wykonuje komplet badań. Nie zapomina również o systematycznym samobadaniu piersi.

– Jestem bardzo dumną ambasadorką kampanii Dotykam=Wygrywam, ponieważ ta kampania jest też dla mnie bardzo osobista. A mianowicie cztery i pół roku temu zmarł mój tata, ponieważ się nie badał, nie robił badań profilaktycznych, dlatego tym bardziej cieszę się, że właśnie dzięki akcji możemy w całej Polsce szerzyć taką fajną ideę. Przypominamy, że przez cały rok trzeba dbać o siebie, a kobiety zachęcamy do tego, żeby szczególnie badały swoje piersi, również same w domu – mówi agencji Newseria Lifestyle Kinga Zawodnik.

Influencerka przyznaje, że ta osobista tragedia uświadomiła jej, jak bardzo kruche jest życie i że rak przez lata może nie dawać żadnych objawów.  Dlatego zarówno kobiety, jak i mężczyźni nie powinni lekceważyć regularnych badań profilaktycznych, które pozwalają wykryć chorobę we wczesnym stadium.

– Wcześniej w mojej rodzinie też nie stawialiśmy na profilaktykę. Ale właśnie od tego momentu, kiedy dowiedzieliśmy się o chorobie taty, nasze podejście do badań diametralnie się zmieniło i zaczęliśmy systematycznie dbać o siebie. Co roku zabieram mamę i siostrę na badania, tak że robimy sobie taki przegląd i też wszystkich do tego zachęcam – mówi.

Kinga Zawodnik uważa, że lepiej pokonać strach przed zrobieniem badania okresowego, niż dowiedzieć się o ciężkiej chorobie zbyt późno, bo wtedy maleją szanse na wyleczenie. Influencerka zapewnia, że raz w miesiącu robi samobadanie piersi, a raz w roku – pakiet badań, które dają jej pewność, że w jej organizmie nie dzieje się nic niewłaściwego.

– Jestem urodzona 3 lutego i zawsze na początku roku na swoje urodziny robię sobie prezent dla siebie i dla swojego całego ciała, a mianowicie wykonuję wszystkie kobiece badania, również badania krwi, żeby zobaczyć, czy wszystko jest w porządku. Tak jest już od kilku lat – dodaje.

Kinga Zawodnik zachęca wszystkie panie, które mają obawy przed wykonywaniem samobadania piersi, chociażby z tego względu, że nie wiedzą, czy będą to robić odpowiednio, do tego, by zapoznały się z poradami ekspertów kampanii Dotykam=Wygrywam, które są dostępne na stronie internetowej kampanii.

 

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Teatr

Konsument

Tanie dekoracje do domu coraz poważniejszym problemem dla środowiska. Eksperci ostrzegają przed skutkami fast homeware

Sztuczne dekoracje kwiatowe, wiosenne wianki, puchate króliki, kurczaczki wielkanocne czy plastikowe świecidełka bożonarodzeniowe – ostatnie lata to prawdziwy boom na sezonowe dekoracje do domu. Trend ten znacząco zyskał na popularności w czasie pandemii, kiedy w domach pracowaliśmy i spędzaliśmy większość wolnego czasu, a podchwyciły go sklepowe marki, które wprowadziły do oferty taki asortyment i kuszą sezonowymi promocjami na niego. Eksperci podkreślają, że o ile w dekorowaniu domu nie ma nic złego, o tyle wybieranie tanich dekoracji i zmienianie ich co kilka tygodni czy miesięcy to trend szkodliwy i dla naszych portfeli, i dla środowiska. I porównują fast homeware do szkodliwości fast fashion, czyli taniej mody w naszych szafach.

Psychologia

Beata Pawlikowska: To wszystko, czego doświadczyłam w dżungli amazońskiej, wstrząsnęło mną i pokazało mi prawdę o sobie samej. To właśnie był początek zmian w moim życiu

Pisarka preferuje podróżowanie w pojedynkę. Lubi wyjeżdżać w trudne, niedostępne rejony świata, bo takie wyprawy są także podróżą w głąb siebie. Chociażby w dżungli amazońskiej przekonała się, że decyzje, jakie podejmujemy na różnych etapach naszego życia, wynikają właśnie z naszego postrzegania samych siebie i świata. A z kolei to postrzeganie zależy od podświadomych przekonań, które są naszym wewnętrznym programem wgranym w dzieciństwie. W swojej książce zatytułowanej „Kody podświadomości” podróżniczka tłumaczy, że jeśli ktoś podświadomie wierzy na przykład w to, że nie ma prawa do szczęścia i jest gorszy od innych, to jego życiowa droga będzie właśnie wiernym odbiciem tych przekonań.