Komunikaty PR

Cellnex Poland i czeska spółka CETIN rozpoczynają realizację projektu BALTCOR5G

2024-03-06  |  14:00
Biuro prasowe

W ramach inicjatywy BALTCOR5G zostanie wdrożona wspólna infrastruktura 5G na obszarach transgranicznych między Czechami a Polską. Inicjatywa ta wspierana jest przez Connecting Europe Facility Digital EU Programme (CEF Digital).

Projekt realizowany jest przez Towerlink Poland (część grupy Cellnex Poland) oraz czeską spółkę CETIN a.s. (część CETIN Group) przy wsparciu z programu CEF Digital 2021-27. Wdrożenie technologii 5G na transgranicznych obszarach rynkowych może potencjalnie zrewolucjonizować sposób, w jaki ludzie w tych regionach uzyskują dostęp do usług telekomunikacyjnych i korzystają z nich. Technologia ta zostanie wdrożona w ciągu najbliższych 3 lat (2024–2026).

W ramach prowadzonych działań Cellnex Poland (przez Towerlink Poland) oraz CETIN będą wdrażać dedykowaną infrastrukturę telekomunikacyjną — zarówno pasywną, jak i aktywną — dla obszarów bez lub z bardzo ograniczonym zasięgiem 5G. Plan zakłada rozmieszczenie kilku lokalizacji zarówno w Polsce, jak i w Czechach wzdłuż 125-kilometrowego korytarza drogi A1, w regionach przygranicznych między Częstochową a Ostrawą. Projekt umożliwi testowanie sieci 5G w obszarze mobilności, w tym cyfryzacji infrastruktury drogowej. Dzięki zastosowaniu sieci czujników, takich jak kamery HD, w czasie rzeczywistym przesyłane będą zapisy wideo. Co, dzięki wykorzystaniu komponentów sztucznej inteligencji, pozwoli na automatyczną analizę ruchu drogowego Umożliwi to operatorowi drogi szczegółowe monitorowanie ruchu na autostradzie w segmentach o długości 1-2 km i inteligentne nim zarządzanie.

Jesteśmy dumni, że możemy wspierać europejską mapę drogową, zapewniając dobrą i ciągłą łączność transgraniczną. Dzięki temu znaczącą może zwiększyć się bezpieczeństwo na drogach. To także szansa na rozwój gospodarczy w regionach objętych projektem. Współpraca z naszym czeskim partnerem w zakresie łączności, w korytarzu transgranicznym jest wyjątkowym przykładem współpracy między niezależnym TowerCo i operatorem hurtowym, wykraczającym poza interesy jednego konkretnego kraju. Jestem przekonany, że ten projekt będzie miał istotne znaczenie dla zapewnienia płynnej komunikacji na kluczowym szlaku transportowym dla europejskich przedsiębiorstw — powiedział Santiago Argelich Hesse, prezes zarządu Cellnex Poland.

- Cieszymy się, że możemy być częścią inicjatywy BALTCOR5G, współpracując z Cellnex Poland w celu wdrożenia wspólnej infrastruktury 5G na obszarach transgranicznych między Czechami a Polską. Współpraca ta podkreśla nasze zaangażowanie w rozszerzenie i poprawę zasięgu 5G we wszystkich obszarach o niedostatecznym zasięgu. Dzięki wsparciu z unijnego funduszu CEF Digital chcemy utorować drogę dla innowacyjnych rozwiązań infrastruktury cyfrowej, takich jak zintegrowana i zautomatyzowana mobilność (ang. Connected Automated Mobility CAM) — powiedział Juraj Šedivý, prezes zarządu Cetin Group.

Ponadto Cellnex Poland i CETIN planują wdrożyć infrastrukturę, która pozwoli w przyszłości korzystać z rozwiązań CAM. Dzięki dotacjom z CEF Digital beneficjenci będą mogli oferować neutralną infrastrukturę różnym zainteresowanym stronom, takim jak operatorzy sieci komórkowych (Mobile Network Operators) lub zarządcy dróg. Bez takiego wsparcia, byłoby to niemożliwe.

Plan projektu zakłada wdrożenie dwóch kategorii infrastruktury. Pierwsza dotyczy współdzielonej infrastruktury 5G i obejmuje warstwy pasywną, aktywną i transmisyjną. Dzięki wdrożeniu infrastruktury pasywnej operatorzy MNO mogą hostować swój sprzęt makro 5G (w tym pasmo C przydzielone operatorom MNO) w celu zapewnienia zasięgu. Infrastruktura transmisyjna zapewni transfer danych do nowo wdrożonych lokalizacji i ich połączenie z sieciami głównymi operatorów.

Druga kategoria infrastruktury dotyczy rozwiązań CAM. Wdrożenie tej części projektu rozpocznie się od warstwy MEC umiejscowionej w pobliżu drogi, co pozwoli na lokalne przetwarzanie danych zebranych od użytkowników, co ważne, z małym opóźnieniem.

infrastruktura ta ma być neutralna i współdzielona między różnymi interesariuszami — zarówno firmami telekomunikacyjnymi, zarządcami dróg, jak i przedsiębiorstwami. Zapewnia to najniższe koszty i najkrótszy czas wprowadzenia na rynek zaawansowanych usług dla klientów końcowych.

O CEF Digital

Connecting Europe Facility Digital EU Programme (CEF Digital) promuje inwestycje publiczne i prywatne, przyczyniając się do rozwoju projektów budowy transgranicznych korytarzy 5G o znaczeniu europejskim.  

Jednocześnie jest to korzystne dla ustanowienia bezpiecznej i zrównoważonej infrastruktury o wysokiej wydajności, w tym sieci gigabitowych i 5G. Poprawa infrastruktury będzie jednym z kluczowych kamieni milowych dla osiągnięcia cyfrowej transformacji kontynentu i zapewnienia, że gigabitowa łączność dotrze do wszystkich domów w UE do 2030 roku. Program ma na celu wzmocnienie sieci łączności poprzez wspieranie nowych infrastruktur szkieletowych lub ulepszanie istniejących.

Główne działania przewidziane w ramach funduszu CEF Digital obejmują:

-    Wdrażanie sieci o bardzo wysokiej przepustowości, w tym systemów 5G, w obszarach, których dotyczą czynniki społeczno-ekonomiczne.

-    Zagwarantowanie nieprzerwanego pokrycia systemami 5G wszystkich głównych szlaków transportowych, w tym transeuropejskich sieci transportowych.

-    Wdrażanie nowych lub znacząca modernizacja istniejących sieci szkieletowych w obrębie państw członkowskich i między nimi oraz między Unią a państwami trzecimi.

-    Wdrażanie i wspieranie infrastruktury łączności cyfrowej związanej z projektami transgranicznymi w obszarach transportu lub energii.

O firmie Cellnex Telecom

Wydajne wdrażanie technologii łączności nowej generacji jest kluczowym czynnikiem napędzającym innowacje technologiczne i przyspieszającym inkluzywny wzrost gospodarczy. Spółka Cellnex Telecom jest niezależnym operatorem bezprzewodowej infrastruktury telekomunikacyjnej i nadawczej, oferującym operatorom dostęp do najbardziej rozległej sieci zaawansowanej infrastruktury telekomunikacyjnej w Europie na zasadzie współdzielenia, przyczyniając się w ten sposób do znoszenia ograniczeń dla nowych operatorów i poprawy jakości usług dostępnych w najbardziej odległych zakątkach.

Portfolio spółki Cellnex obejmuje blisko 128 000 stacji bazowych – w tym stacji, których uruchomienie jest przewidywane do roku 2030 – w Hiszpanii, Włoszech, Holandii, Francji, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Portugalii, Austrii, Danii, Szwecji i Polsce.

W Polsce Cellnex rozpoczął działalność w 2021 roku, po przejęciu infrastruktury pasywnej (wież i masztów) od operatorów sieci P4 oraz Polkomtel. Polska jest też pierwszym krajem, w którym Cellnex zainwestował również w infrastrukturę aktywną (anteny, nadajniki), odkupując je od firmy Polkomtel. Obecnie Cellnex Poland świadczy usługi zarządzania infrastrukturą telekomunikacyjną na rzecz Play i Polkomtel oraz innych podmiotów (służb mundurowych, administracji, czy też operatorów infrastruktury krytycznej) oraz podmiotów komercyjnych w zakresie wewnątrz budynkowej infrastruktury telekomunikacyjnej.

http://www.cellnex.pl

O firmie CETIN a.s.

CETIN jest właścicielem, operatorem i modernizatorem największej sieci komunikacji elektronicznej obejmującej 99,6% populacji Czech. Świadczy usługi infrastrukturalne dla sieci stacjonarnych i komórkowych, usługi transmisji danych dla sieci korporacyjnych i wynajmu centrów danych. Świadczymy także międzynarodowe usługi głosowe zarówno dla dostawców krajowych, jak i zagranicznych. Jesteśmy niezależnym graczem hurtowym, niezwiązanym z żadnym konkretnym dostawcą. Zapewnia otwarty dostęp do sieci na uczciwych warunkach dla wszystkich operatorów.  CETIN a.s. jest członkiem Grupy CETIN.

www.cetin.cz

www.twitter.com/CETINCZ

www.facebook.com/cetin.cz/

www.linkedin.com/company/cetin

O Grupie CETIN

Grupa CETIN jest czołowym hurtowym dostawcą aktywnych i pasywnych usług infrastruktury telekomunikacyjnej w Europie Środkowo-Wschodniej. Dostarczamy kompleksowe rozwiązania łączności dla wszystkich zastosowań, działając w czterech krajach: Czechy, Węgry, Bułgaria i Serbia.

www.cetin.eu

 

 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Fundusze unijne Jak zmieniła się polska przedsiębiorczość przez 20 lat w Unii Europejskiej Biuro prasowe
2024-04-30 | 13:00

Jak zmieniła się polska przedsiębiorczość przez 20 lat w Unii Europejskiej

1 maja 2004 roku Polska przystąpiła do Unii Europejskiej. Tego dnia spełniło się jedno z największych marzeń kilku pokoleń Polek i Polaków. Pamiętamy te łzy wzruszenia z powodu
Fundusze unijne BRAK ZDJĘCIA
2024-04-15 | 11:00

Nagrody Nowego Europejskiego Bauhausu przyznane

W piątek, 12 kwietnia br., Komisja Europejska ogłosiła 20 laureatów Nagród Nowego Europejskiego Bauhausu 2024, konkursu organizowanego czwarty rok z rzędu ze środków polityki spójności. Nagrody te nagradzają
Fundusze unijne BRAK ZDJĘCIA
2024-04-09 | 10:00

Nowy Europejski Bauhaus znów rozkwita – Festiwal NEB wraca do Brukseli

Festiwal Nowego Europejskiego Bauhausu (NEB) - inicjatywa Komisji Europejskiej, łącząca Europejski Zielony Ład z codziennym życiem i otaczającą nas przestrzenią - powraca do Brukseli po raz drugi. Z tej okazji Komisja Europejska

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Forum Sektora Kosmicznego 4 czerwca 2024

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media i PR

Komunikacja celów środowiskowych w centrum zainteresowania biznesu. Takich informacji coraz częściej szukają konsumenci

Z roku na rok coraz więcej firm kładzie nacisk na kwestie zrównoważonego rozwoju. Trend ten lata temu rozpoczęły przedsiębiorstwa świadome swojego wpływu na środowisko naturalne, klimat i lokalne społeczności, w których funkcjonują. Obecnie coraz częściej katalizatorem napędzającym tego typu działania są wymagania konsumentów, którzy oczekują od firm takiej odpowiedzialności, a także coraz większa presja regulacyjna ze strony UE. Z każdym rokiem przybywa deklaracji biznesu dotyczących ograniczania emisji, dążenia do neutralności klimatycznej i nowych, prośrodowiskowych inicjatyw. – Teraz cała sztuka w tym, żeby te działania dobrze komunikować – mówi Aleksandra Majda, ekspertka ESG Impact Network i Agencji Go Green.

Bankowość

Przewodniczący KNF: Niepokoi nas ograniczone zainteresowanie przedsiębiorców inwestycjami. To wpływa na niski popyt na kredyty inwestycyjne

W I kwartale 2024 roku banki poprawiły wyniki, mimo że bazą porównawczą jest znakomity dla nich 2023 rok. Mają więc możliwości udzielania kredytów firmom na rozwój. Problemem jest jednak wstrzemięźliwa postawa samych przedsiębiorstw w zaciąganiu pożyczek inwestycyjnych oraz poszukiwaniu innych źródeł finansowania inwestycji. Bolączką polskiego rynku jest zwłaszcza słabość rynku kapitałowego, czyli finansowania poprzez giełdę.

Przemysł

Trwają intensywne przygotowania do polskiej misji na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Siedem eksperymentów jest już w trakcie budowy

Wykorzystanie sztucznej inteligencji w kosmosie, wpływ długotrwałego pobytu w kosmosie na zdrowie psychiczne, ale też na układ odpornościowy – to niektóre z obszarów eksperymentów, które zostaną przeprowadzone w warunkach mikrograwitacji podczas pierwszej polskiej misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. W ubiegłym tygodniu Europejska Agencja Kosmiczna podpisała siedem kontraktów na ich realizację z polskimi instytucjami i firmami. – Ta lista będzie się wydłużać i mam nadzieję, że wszystkie wybrane 18 projektów poleci na stację kosmiczną – mówi Sławosz Uznański, astronauta, który będzie przeprowadzać te eksperymenty na orbicie.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.