Komunikaty PR

Plac Defilad wykorzysta wodę z drugiego obiegu

2024-04-08  |  08:14
Biuro prasowe

Trwa przebudowa środkowej części placu Defilad – nowego placu Centralnego. W nowoczesnej przestrzeni znajdzie się wiele elementów zielonych, małej architektury oraz detali nawiązujących do historii stolicy. Nie zabraknie również miejsca na zbiorniki retencyjne, które zapewnią ekologiczne funkcjonowanie tego obszaru w przyszłości.

 

Dlaczego retencja wody jest tak ważna?

Aktualne przepisy prawne oraz ich nowelizacje nakładają konieczność uwzględnienia, podczas planowania urbanistycznego i budowlanego, rozwiązań służących do zatrzymywania wód deszczowych i roztopowych. Retencja wody, szczególnie na obszarach miejskich, jest niezwykle ważna, ponieważ stanowi część strategii zrównoważonego rozwoju, wspierając ochronę środowiska i zasobów wodnych. Zatrzymywanie wody może pomagać w łagodzeniu efektu tzw. „wyspy ciepła”, poprzez chłodzenie otoczenia i zwiększanie wilgotności powietrza. Przechowywanie wody może być pomocne również w sytuacjach suszy, umożliwiając korzystanie z zasobów w okresach deficytu. W przypadku nadmiaru deszczu, retencja pomaga w zapobieganiu powodziom, co więcej, pozwala także na naturalne oczyszczenie wody z zanieczyszczeń, przyczyniając się do poprawy jej jakości w miejskich ekosystemach.

 

Zbiorniki retencyjne na placu Defilad

Na terenie placu Defilad zaplanowano miejsce dla dwóch podziemnych zbiorników retencyjnych – będą one wykorzystywane do zbierania wody deszczowej, która następnie posłuży do podlewania roślin. Zbiorniki wykonane zostały z prefabrykatów, czyli gotowych elementów konstrukcyjnych, cechujących się wytrzymałością, estetyką oraz precyzyjnym wykonaniem poszczególnych elementów.

 

Na plac Defilad dostarczymy dwa zbiorniki ZRT (retencyjne), każdy z nich składa się z sześciu elementów u-kształtnych. Łączna pojemność użytkowa zbiorników to 404 m3. Montaż pierwszego zbiornika zakończył się w marcu z jednodniowym wyprzedzeniem, a montaż drugiego planowany jest na maj 2024 – mówi Ewa Sienkiewicz-Makowska, prokurent samoistny w firmie Sienkiewicz, dostarczającej produkty do inwestycji. Rozwiązania zastosowane na terenie placu Defilad będą wyjątkowo innowacyjne. Specjalny system pozwoli na bieżący monitoring napełnienia zbiorników retencyjnych. Priorytetem będzie wykorzystanie „wody z drugiego obiegu” – dodaje Ewa Sienkiewicz-Makowska.

 

Miasta stawiają na retencję

Zbiorniki retencyjne to rozwiązania coraz powszechniej wykorzystywane w urbanistyce, zwłaszcza w kontekście zrównoważonego rozwoju miast. W obliczu zmieniającego się klimatu oraz coraz częstszych ekstremalnych zjawisk atmosferycznych, takich jak susze czy gwałtowne burze, konieczność skutecznego zarządzania wodami opadowymi staje się niezwykle istotna.

 

Zbiorniki retencyjne wykonane z prefabrykatów są nie tylko skutecznym, ale również ekonomicznym rozwiązaniem problemu gromadzenia wód opadowych – mówi Anna Sienkiewicz-Kozłowska, prokurent samoistny w firmie Sienkiewicz. Dzięki ich prefabrykowanej konstrukcji (elementy modułowe) oraz łatwemu montażowi można je dostosować do różnorodnych potrzeb, co czyni je idealnym rozwiązaniem dla dynamicznie rozwijających się miast – podsumowuje Anna Sienkiewicz-Kozłowska.

 

Budowa zbiorników retencyjnych na placu Defilad w Warszawie stanowi więc nie tylko przykład nowoczesnej infrastruktury miejskiej, ale jest także kolejnym krokiem w kierunku tworzenia odpornego na zmiany klimatyczne i ekologicznie zrównoważonego środowiska miejskiego.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Infrastruktura Nowe perspektywy na rynku budownictwa przemysłowego w Polsce Biuro prasowe
2024-05-13 | 06:30

Nowe perspektywy na rynku budownictwa przemysłowego w Polsce

Według najnowszego przeglądu rynku opracowanego przez MarketHub sektor budownictwa przemysłowego w Polsce utrzymuje swój rozwój mimo występujących wyzwań gospodarczych i
Infrastruktura Zielone światło dla przebudowy ul. Suwak!
2024-04-11 | 10:00

Zielone światło dla przebudowy ul. Suwak!

To obiecujące wieści dla użytkowników biur i mieszkańców biznesowej części Służewca! Wkrótce ruszy ważna inwestycja drogowa, która połączy ul. Suwak z ul.
Infrastruktura Sienkiewicz laureatem Diamentów Forbesa
2024-03-14 | 09:32

Sienkiewicz laureatem Diamentów Forbesa

  Spółka Sienkiewicz, produkująca prefabrykaty betonowe i żelbetowe, znalazła się w gronie laureatów rankingu Diamentów Forbesa 2024, uwzględniającego

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Forum Sektora Kosmicznego 4 czerwca 2024

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media i PR

Komunikacja celów środowiskowych w centrum zainteresowania biznesu. Takich informacji coraz częściej szukają konsumenci

Z roku na rok coraz więcej firm kładzie nacisk na kwestie zrównoważonego rozwoju. Trend ten lata temu rozpoczęły przedsiębiorstwa świadome swojego wpływu na środowisko naturalne, klimat i lokalne społeczności, w których funkcjonują. Obecnie coraz częściej katalizatorem napędzającym tego typu działania są wymagania konsumentów, którzy oczekują od firm takiej odpowiedzialności, a także coraz większa presja regulacyjna ze strony UE. Z każdym rokiem przybywa deklaracji biznesu dotyczących ograniczania emisji, dążenia do neutralności klimatycznej i nowych, prośrodowiskowych inicjatyw. – Teraz cała sztuka w tym, żeby te działania dobrze komunikować – mówi Aleksandra Majda, ekspertka ESG Impact Network i Agencji Go Green.

Bankowość

Przewodniczący KNF: Niepokoi nas ograniczone zainteresowanie przedsiębiorców inwestycjami. To wpływa na niski popyt na kredyty inwestycyjne

W I kwartale 2024 roku banki poprawiły wyniki, mimo że bazą porównawczą jest znakomity dla nich 2023 rok. Mają więc możliwości udzielania kredytów firmom na rozwój. Problemem jest jednak wstrzemięźliwa postawa samych przedsiębiorstw w zaciąganiu pożyczek inwestycyjnych oraz poszukiwaniu innych źródeł finansowania inwestycji. Bolączką polskiego rynku jest zwłaszcza słabość rynku kapitałowego, czyli finansowania poprzez giełdę.

Przemysł

Trwają intensywne przygotowania do polskiej misji na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Siedem eksperymentów jest już w trakcie budowy

Wykorzystanie sztucznej inteligencji w kosmosie, wpływ długotrwałego pobytu w kosmosie na zdrowie psychiczne, ale też na układ odpornościowy – to niektóre z obszarów eksperymentów, które zostaną przeprowadzone w warunkach mikrograwitacji podczas pierwszej polskiej misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. W ubiegłym tygodniu Europejska Agencja Kosmiczna podpisała siedem kontraktów na ich realizację z polskimi instytucjami i firmami. – Ta lista będzie się wydłużać i mam nadzieję, że wszystkie wybrane 18 projektów poleci na stację kosmiczną – mówi Sławosz Uznański, astronauta, który będzie przeprowadzać te eksperymenty na orbicie.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.