Komunikaty PR

Jak dbać o prawa autorskie?

2024-04-24  |  01:00
Kontakt
Monday PR
Monday PR Sp. z o.o. Sp.k.

Górskiego 9
00-033 Warszawa
biuro|mondaypr.pl| |biuro|mondaypr.pl
+48 224878421
www.mondaypr.pl

Od 1995 roku dzięki inicjatywie UNESCO obchodzimy 23 kwietnia Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Z tej okazji powinniśmy przyjrzeć się dobrym praktykom dbania o prawa autorskie, np. dorobkowi Tove Jansson, autorki Muminków.

Dzień został ustanowiony, by „oddać światowy hołd książkom i ich autorom oraz zachęcić wszystkich do czytania”. Dlaczego akurat ten dzień? 23 kwietnia wspominamy śmierć kilku najważniejszych postaci światowej literatury – William Szekspir, Miguel Cervantes czy Inca Garcilaso de la Vega.

Dzień Książki to doskonała okazja, by przypomnieć o potędze opowieści kryjących się między okładkami. Książki mogą przenieść czytelnika w czasie i przestrzeni, odkryć nowe, fascynujące światy, kryjące się w głowach autorów. Jednym z takich światów jest Dolina Muminków. Opowieści i postaci wymyślone przez Tove Jansson rozbudzają wyobraźnię czytelników w każdym wieku już od prawie 80 lat. To nie tylko książki i komiksy stworzone przez Jansson, ale także ilustracje (w tym m.in. te opracowane do książek Lewisa Carolla czy “Hobbita” J. R. R. Tolkiena), filmy i seriale animowane, przedstawienia teatralne, opery, a nawet gry.

Prawa autorskie służą nie tylko do godnego wynagradzania autora za swoje dzieło, ale również do jego ochrony przed wykorzystaniem wbrew woli i intencji autora. W przypadku Muminków, nad spuścizną Tove Jansson czuwa firma Moomin Characters – założona przez Tove i jej brata Larsa – przy wsparciu Rights&Brands. We władzach Moomin Characters zasiadają członkowie rodziny Tove Jansson, jej bratanica, Sophia a dwóch synów Sophii, Thomas i James pracuje w firmie na pełen etat. „Tove była świadoma roli, jaką odgrywają prawa autorskie i często z nich korzystała, czuwając nad zgodnością utworów zależnych z jej autorską intencją. Dobrym przykładem są seriale animowane na podstawie opowieści z Doliny Muminków. Tove sama wybrała łódzki SE-MA-FOR, odrzuciwszy propozycję  Walta Disneya, przyjechała do Polski, aby sprawdzić  i zatwierdzić osobiście scenariusze odcinków serialu produkowanego przy użyciu lalek półpłaskich.” – mówi Thomas Zambra z Moomin Characters.

Moomin Characters dba, by wszystkie produkty, ale też nowe wydania książek były zgodne z oryginałem i jak najlepiej odzwierciedlały artystyczny zamysł autorki oraz przekazywały wartości jej bliskie – tolerancję, otwartość czy ciekawość świata, a także szacunek do odmienności. Same książki Tove zostały przetłumaczone na ponad 55 języków. Moomin Characters współpracuje obecnie z ponad 800 licencjobiorcami na całym świecie i stale rozwija tę listę. Roczna wartość detaliczna marki Muminki wynosi 720 mln euro.

Od lat wydawcą książek Tove Jansson na polskim rynku jest Nasza Księgarnia. Z okazji nadchodzącej osiemdziesiątej rocznicy Muminków wydawnictwo przygotowało wznowienie książki “W Dolinie Muminków”. To właśnie od tej książki, równo 60 lat temu, zaczęła się przygoda polskich czytelników z trollami, które wkrótce pokochały miliony.  Nasza Księgarnia w tym jubileuszowym wydaniu szykuje jeszcze jedną niespodziankę - przedruk specjalnego tekstu Olgi Tokarczuk o Muminkach.  Książka ukaże się już 15 maja.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Kultura Kultowy smak Orbit® dostępny w nowej odsłonie! Biuro prasowe
2024-05-28 | 14:00

Kultowy smak Orbit® dostępny w nowej odsłonie!

Często z sentymentem wspominamy czasy, gdy byliśmy dziećmi, a naszym drugim domem było podwórko. To tam nawiązywaliśmy przyjaźnie, graliśmy w klasy, wymienialiśmy się karteczkami
Kultura Mazda na festiwalu Homo Faber 2024
2024-05-17 | 16:00

Mazda na festiwalu Homo Faber 2024

Mazda z przyjemnością ogłasza swój udział w Homo Faber 2024 – festiwalowym święcie współczesnego rzemiosła, które odbędzie się w Wenecji we Włoszech, w dniach
Kultura Kolejny Piknik Fundacji Avalon już za dwa tygodnie!
2024-05-16 | 15:00

Kolejny Piknik Fundacji Avalon już za dwa tygodnie!

Fundacja Avalon zaprasza na wyjątkową imprezę zwieńczającą Miesiąc Walki z Dyskryminacją Osób z Niepełnosprawnościami - piknik w Parku Szczęśliwickim w Warszawie, który

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Forum Sektora Kosmicznego 4 czerwca 2024

European Financial Congress 2024

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Problemy społeczne

Tylko co 20. palacz jest w stanie samodzielnie rzucić papierosy. Dziś Światowy Dzień Bez Papierosa

Niemal co trzeci dorosły Polak przyznaje się do palenia papierosów. Ta liczba świadczy o porażce polskiej polityki zdrowotnej, w ramach której zakładano redukcję udziału palaczy w społeczeństwie do 5 proc. przed 2030 rokiem. Taki sukces zanotowała Szwecja, w której odsetek palaczy spadł w latach 2008–2023 z 15 proc. do 5,6 proc. Tymczasem wachlarz chorób wywołanych wdychaniem papierosowego dymu jest bardzo szeroki. Najgroźniejsze z nich, oprócz nowotworów, są związane z układem oddechowym i sercowo-naczyniowym jak np. żylna choroba zakrzepowo-zatorowa. 31 maja obchodzona jest 37. rocznica Światowego Dnia Bez Papierosa.

Prawo

Po wyborach wiele tematów w Komisji Europejskiej będzie kontynuowanych. Wśród nich Zielony Ład czy działania na rzecz solidarności z Ukrainą

Jest mało prawdopodobne, by po czerwcowych wyborach do europarlamentu nowa Komisja Europejska radykalnie zmieniła kierunek w wielu kluczowych tematach. Dotyczy to głównie Europejskiego Zielonego Ładu. Wśród priorytetów Brukseli, które w nowej kadencji będą z pewnością kontynuowane, wymienia się także kwestie związane z cyberbezpieczeństwem i digitalizacją na terenie Wspólnoty. W Polsce wybory do europarlamentu odbędą się w niedzielę, 9 czerwca.

Problemy społeczne

W strefach objętych konfliktem żyje 400 mln dzieci. Najtrudniejsza sytuacja jest w Strefie Gazy, gdzie w ciągu kilku miesięcy zginęło ponad 12 tys. dzieci

Według UNICEF jedno na pięć dzieci żyje w strefach objętych konfliktami lub z nich ucieka. Organizacja Narodów Zjednoczonych w latach 2005–2022 zweryfikowała ponad 315 tys. poważnych naruszeń praw dziecka na obszarach objętych konfliktem. Najtrudniejsza sytuacja panuje w Strefie Gazy, gdzie tylko w tym roku zginęło więcej dzieci niż w 2022 roku na całym świecie.  Wojna zabiera dzieciom to, co najważniejsze, czyli poczucie bezpieczeństwa i znacząco wpływa na ich rozwój – alarmuje Polska Akcja Humanitarna.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.