Komunikaty PR

Rusza European Le Mans Series

2024-04-09  |  12:40
Biuro prasowe
Kontakt
Marlena Garucka-Kubajek
Biuro Prasowe Goodyear Polska

Przy Bażantarni 13
02-793 Warszawa
goodyear|alertmedia.pl| |goodyear|alertmedia.pl
609 329 385
https://news.goodyear.eu/pl-pl/
Do pobrania Goodyear ( 0.27 MB )

Już w najbliższą niedzielę, 14 kwietnia, odbędzie się 4-godzinny wyścig w Barcelonie inaugurujący nowy sezon rywalizacji w European Le Mans Series (ELMS). Goodyear będzie w niej wyłącznym dostawcą opon do nowej kategorii LMGT3, która zdążyła już zachwycić fanów Długodystansowych Mistrzostw Świata FIA. Pozostanie też wyłącznym dostawcą opon dla klasy LMP2 w ELMS i 24-godzinnym wyścigu Le Mans.

W bieżącym sezonie ELMS na starcie pojawią się łącznie 22 samochody klasy LMP2, z czego 14 w kategorii LMP2 oraz 8 w klasie LMP2 Pro/Am. Do rywalizacji dołączy również 11 samochodów klasy LMGT3, reprezentujących renomowanych producentów, takich jak Aston Martin, Ferrari, Lamborghini i Porsche.

Wyścigi ELMS odbędą się na sześciu ikonicznych obiektach w Europie. Rozpoczęcie sezonu nastąpi na torze Circuit de Barcelona-Catalunya, który będzie gospodarzem prologu oraz inauguracyjnej rundy. Następnie seria przeniesie się na tor Le Castellet, trzeci runda zostanie rozegrana w Imola, a kolejne w Spa-Francorchamps i Mugello – nowy punkt w tegorocznym kalendarzu. Finałowy wyścig odbędzie się w Portimao.

Wspólne elementy „długodystansowego DNA”

Współczesne pojazdy LMP2 i LMGT3 mają podobne cechy w konstrukcji decydujące o skuteczności strategii, osiągach i stylu rywalizacji. Kluczowym czynnikiem w obu klasach jest zdolność wydłużania czasu przejazdu i efektywnego zarządzania dostępnymi zasobami. W odpowiedzi na te potrzeby, Goodyear opracował opony, które oferują niezmienną wydajność przez około dwie godziny, pomimo różnic w wymaganiach poszczególnych klas.

„Naszym zadaniem było stworzenia opony, która szybko osiąga optymalne parametry pracy, a jednocześnie jest w stanie przetrwać dwa do trzech biegów, w zależności od specyfiki toru. To wyzwanie jest wspólne dla obu kategorii, co skłoniło Goodyear Racing do opracowania wspólnej, stabilnej i spójnej platformy,” wyjaśnił Mike McGregor, menadżer programu Goodyear Endurance.

Innym aspektem wspólnym dla klas LMGT3 i LMP2 jest różnorodność poziomów umiejętności wśród kierowców. Goodyear stworzył oponę dostosowaną do szerokiego spektrum kategorii kierowców FIA, od amatorów aż po zawodowców. Istotną zaletą tej opony jest jej zdolność do szybkiego nagrzewania. To znacząco pomaga kierowcom amatorom szybko i pewnie znaleźć granice możliwości samochodu. Ponadto, osiągi opony pozostają niemal niezmienne przez cały bieg, z minimalnymi ubytkami.

Głębsze różnice

To, co różni samochody z kategorii LMGT3 i LMP2 to przede wszystkim inna siła docisku, moc i masa. Pojazdy LMP2 generują około 50% więcej docisku w porównaniu do LMGT3, co oznacza, że mają one znacznie lepsze osiągi na zakrętach, szczególnie przy dużych prędkościach, i ogólnie prowadzą się dynamiczniej.

W tym sezonie samochody LMP2 będą miały moc 580 KM (wzrost z 540 KM w 2023 r.), dostarczaną przez ten sam 4,2-litrowy silnik V8 GK428 Gibson. Ich masa została zmniejszona z 950 kg do 930 kg, przy jednoczesnym zwiększeniu pojemności zbiorników paliwa - 75 litrów paliwa w porównaniu do 69 litrów w poprzednim sezonie. Szacuje się, że zmiany te skrócą czas okrążenia o około 1 sekundę. Kolejną kluczową różnicą jest waga - samochody LMP2 ważą 950 kilogramów, podczas gdy te z LMGT3 od 1200 do 1300 kilogramów.

Dla projektantów opon z Goodyeara najważniejszą różnicą jest sposób, w jaki opony pokonują zakręty w każdej z kategorii.

„Samochody klasy LMGT3 są bardziej narażone na większe siły skrętne i mocniejsze przechyły nadwozia niż pojazdy LMP2,” wyjaśnił McGregor. „Odmienne charakterystyki sił działających na oponę sprawiają, że wymagania im stawiane są zupełnie inne. Znacząca siła docisku, jaką generują samochody LMP2, sprawia, że są one mniej podatne na przechyły nadwozia i zwykle są one sztywniejsze, aby lepiej wykorzystać siłę docisku. Ponadto podwozia LMP2 są projektowane z myślą o spełnieniu wymogów wyścigowych, co zapewnia nam bardziej jednolitą platformę do opracowania opon na zamówienie. W przypadku LMGT3 mamy do czynienia z całkowicie nową koncepcją opon, które muszą efektywnie współpracować z szerokim spektrum pojazdów."

„Dodatkowo, w wyścigach GT trzeba brać pod uwagę różne typy samochodów. Są pojazdy z silnikiem umieszczonym z przodu, centralnie i z tyłu, więc rozkład masy jest bardzo różny. Zespół projektowy Goodyear Racing wykonał niesamowitą pracę, sprawiając, by ta sama specyfikacja opon sprawdzała się dobrze we wszystkich typach samochodów.”

LMGT3: więcej podobieństw do samochodów drogowych

Część uroku wyścigów GT wynika z podobieństw między rywalizującymi samochodami a ich drogowymi odpowiednikami, co przyciąga fanów i jednocześnie obniża koszty uczestnictwa w kategorii LMGT3 w porównaniu z wcześniejszą generacją LMGTE.

„Z punktu widzenia Goodyear, wyścigi długodystansowe są platformą do prezentacji naszych technologii. W klasie LMGT3 te technologie są najbardziej porównywalne do tych stosowanych w autach do codziennej jazdy," podkreślił McGregor. „Pojazdy te korzystają z wielu wspólnych podzespołów, a przepisy sportowe ograniczają zakres modyfikacji, które zespoły i producenci mogą wprowadzić."

„Opracowane przez Goodyear Racing nowe opony zostały skonstruowane z myślą o zapewnieniu jak najdłuższej i najefektywniejszej jazdy. Opony te są przeznaczone przede wszystkim dla kierowców aut tej kategorii co Porsche 911 GT3 RS. Udział w wyścigach nie tylko pokazuje zaangażowanie Goodyear w międzynarodowy motorsport, ale także sprzyja rozwojowi przyszłych technologii, które ostatecznie przynoszą korzyści konsumentom," dodał McGregor.

 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Motoryzacja Samochody elektryczne nadzieją branży przewozu osób? Biuro prasowe
2024-05-27 | 01:00

Samochody elektryczne nadzieją branży przewozu osób?

Jak szacuje Polskie Stowarzyszenie Nowej Mobilności*, największa organizacja branżowa kreująca rynek zrównoważonego transportu w Polsce, w 2023 roku zarejestrowano prawie 20 tysięcy
Motoryzacja Firma Clarios rozpoczyna współpracę z Atris
2024-05-27 | 01:00

Firma Clarios rozpoczyna współpracę z Atris

– Clarios, globalny lider w produkcji zaawansowanych akumulatorów, oraz szwedzki producent akumulatorów sodowo-jonowych, Altris, ogłosili podpisanie umowy
Motoryzacja BAROMETR FLOTOWY 2024: POLSKIE FLOTY SAMOCHODOWE CIĄGLE ROSNĄ, ALE ELEKTRYFIKUJĄ
2024-05-24 | 12:45

BAROMETR FLOTOWY 2024: POLSKIE FLOTY SAMOCHODOWE CIĄGLE ROSNĄ, ALE ELEKTRYFIKUJĄ

Rozbudowa polskich flot nie ustaje, szczególnie, gdy w grę wchodzą pojazdy dostawcze. Choć firmy deklarują duże zainteresowanie zelektryfikowanymi pojazdami to transformacja

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Forum Sektora Kosmicznego 4 czerwca 2024

European Financial Congress 2024

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Problemy społeczne

Tylko co 20. palacz jest w stanie samodzielnie rzucić papierosy. Dziś Światowy Dzień Bez Papierosa

Niemal co trzeci dorosły Polak przyznaje się do palenia papierosów. Ta liczba świadczy o porażce polskiej polityki zdrowotnej, w ramach której zakładano redukcję udziału palaczy w społeczeństwie do 5 proc. przed 2030 rokiem. Taki sukces zanotowała Szwecja, w której odsetek palaczy spadł w latach 2008–2023 z 15 proc. do 5,6 proc. Tymczasem wachlarz chorób wywołanych wdychaniem papierosowego dymu jest bardzo szeroki. Najgroźniejsze z nich, oprócz nowotworów, są związane z układem oddechowym i sercowo-naczyniowym jak np. żylna choroba zakrzepowo-zatorowa. 31 maja obchodzona jest 37. rocznica Światowego Dnia Bez Papierosa.

Prawo

Po wyborach wiele tematów w Komisji Europejskiej będzie kontynuowanych. Wśród nich Zielony Ład czy działania na rzecz solidarności z Ukrainą

Jest mało prawdopodobne, by po czerwcowych wyborach do europarlamentu nowa Komisja Europejska radykalnie zmieniła kierunek w wielu kluczowych tematach. Dotyczy to głównie Europejskiego Zielonego Ładu. Wśród priorytetów Brukseli, które w nowej kadencji będą z pewnością kontynuowane, wymienia się także kwestie związane z cyberbezpieczeństwem i digitalizacją na terenie Wspólnoty. W Polsce wybory do europarlamentu odbędą się w niedzielę, 9 czerwca.

Problemy społeczne

W strefach objętych konfliktem żyje 400 mln dzieci. Najtrudniejsza sytuacja jest w Strefie Gazy, gdzie w ciągu kilku miesięcy zginęło ponad 12 tys. dzieci

Według UNICEF jedno na pięć dzieci żyje w strefach objętych konfliktami lub z nich ucieka. Organizacja Narodów Zjednoczonych w latach 2005–2022 zweryfikowała ponad 315 tys. poważnych naruszeń praw dziecka na obszarach objętych konfliktem. Najtrudniejsza sytuacja panuje w Strefie Gazy, gdzie tylko w tym roku zginęło więcej dzieci niż w 2022 roku na całym świecie.  Wojna zabiera dzieciom to, co najważniejsze, czyli poczucie bezpieczeństwa i znacząco wpływa na ich rozwój – alarmuje Polska Akcja Humanitarna.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.