Komunikaty PR

W jaki sposób architektura wpływa na kształtowanie lokalnych społeczności?

2023-06-15  |  01:00
Biuro prasowe
Kontakt
Aleksandra Maśnica
Prime Time PR

Halszki 28
30-611 Kraków
aleksandra.masnica|primetimepr.pl| |aleksandra.masnica|primetimepr.pl
12 313 00 87
https://primetimepr.pl/

Wpływ architektury na ludzkie życie jest niepodważalny. Począwszy od mikroskali i organizacji przestrzeni publicznej aż po makroskalę- sposób ukształtowania całego miasta. W pewnym stopniu architektura potrafi również definiować  relacje społeczne.

Budynki, które inspirują

“Najpierw my kształtujemy nasze budynki, a następnie one kształtują nas”. Winston Churchill w swojej wypowiedzi zawarł niemal cały sens istnienia odpowiedzialnej architektury, zwracając tym samym uwagę, że podczas jej tworzenia nie można ograniczać się tylko do formy, czy rozwiązań stricte technicznych, ale przede wszystkim należy mieć na uwadze, jak dany obiekt będzie oddziaływać na ludzi z niego korzystających. Biorąc jednocześnie pod uwagę, że proces urbanizacji postępuje w skali globalnej - według szacunków ONZ w 2030 roku mieszkańcy miast stanowić będą prawie 60 proc. populacji Ziemi - temat jest szalenie ważny. Miasto coraz częściej staje się naturalnym środowiskiem człowieka, a jako że to przestrzeń stworzona sztucznie przez projektantów, architektów i urbanistów to właśnie od ich założeń, wizji i wiedzy zależy jakość życia miliardów ludzi na całej planecie. - Odpowiednio zaprojektowana tkanka miejska to fundament pod to, żeby mieszkańcy czuli się w niej swobodnie, pewnie i bezpiecznie. Niewłaściwie zaprojektowana aglomeracja może natomiast prowadzić do problemów natury społecznej np. do izolacji, zobojętnienia i braku zaangażowania ze strony “lokalsów”. Dla przykładu, obszerne kompleksy mieszkaniowe z ograniczonym dostępem do przestrzeni wspólnych mogą ograniczać interakcje między sąsiadami i prowadzić do rozwoju anonimowości. Jednocześnie należy jednak zadbać o pewien balans między częścią wspólną, a prywatną, gdyż nadmierna ekspozycja i zbyt wiele różnorodnych kontaktów interpersonalnych mogą nieść za sobą negatywne skutki - mówi architekt Paweł Koperski z Q3D Concept.

Doceniamy wpływ architektury

Większość Polaków rozumie pojęcie architektury w ujęciu wąskim. Kojarzone jest zazwyczaj stricte z budownictwem, rzadziej jednak z projektowaniem, kształtowaniem otoczenia i krajobrazu, a jeszcze rzadziej z kulturą, sztuką i pięknem. Według badania Narodowego Centrum Kultury, zdecydowana większość z nas dostrzega jednak oddziaływanie architektury na życie codzienne. Badani zwracali zazwyczaj uwagę na estetykę i sposób zagospodarowania przestrzeni. 85 proc. z nich zgadza się ze stwierdzeniem, że ,,Ładna zabudowa i otoczenie sprawiają, że ludzie lepiej się czują”. Duży odsetek potwierdził również stwierdzenie: ,,Jest dla mnie ważne, wśród jakich budynków albo w jakim otoczeniu mieszkam” (82 proc.). Ponadto, autorzy raportu zauważają, że dla większości badanych w architekturze najważniejsze cechy to jej spójność, funkcjonalność i jakość. Istotne jest także to, jakie emocje dany obiekt wywołuje w odbiorcy. Architektura ma więc na pewnym poziomie moc kreującą. Może wspierać zachowania jednostek i grup społecznych, zamieszkujących dane terytorium miejskie poprzez np. odpowiednio zaprojektowane przestrzenie jak place, parki czy ulice. - Dobrze przemyślany układ budynków sprzyja mieszkańcom, np. stymuluje rozwój lokalnej społeczności i w znaczący sposób nawet uatrakcyjnia ich codzienne życie. Dobrze zaprojektowana infrastruktura może przecież z powodzeniem stanowić również platformę dla lokalnych przedsiębiorców i twórców, wspierając rozwój gospodarczy całej społeczności - mówi architekt Paweł Koperski.

Podwaliny pod rozwój tkanki miejskiej

Architektura ma szansę wpływać na kształtowanie tożsamości lokalnej społeczności poprzez uwzględnianie unikalnych cech kulturowych, tradycji i historii w projektach budynków i przestrzeni publicznych. Przykładowo, w mieście o bogatej historii można napotkać zachowane w dobrym stanie zabytkowe budynki, stanowiące elementy dziedzictwa kulturowego i ważne symbole lokalnej tożsamości. Architektura może więc w znacznym stopniu wpływać na postrzeganie danego obszaru przez mieszkańców oraz turystów. Tym samym jest więc w stanie zachęcać nowe pokolenia do osiedlenia się w danym miejscu i związania z nim swojej przyszłości. Jest to zatem w pewnym stopniu swoisty wyznacznik, jeśli chodzi o atrakcyjność miasta w oczach potencjalnych mieszkańców. Architektura tworzy niejako podwaliny pod dalszy rozwój tkanki miejskiej - Poprzez projektowanie przestrzeni, które są dostępne, przyjazne i angażujące, możemy wpływać na codzienne życie mieszkańców. Przemyślane ulice, place i budynki mogą stymulować aktywność społeczną, promować zdrowy styl życia oraz tworzyć miejsca spotkań i integracji. Kluczowe jest również tworzenie miejsc pracy i rozwoju przedsiębiorczości, aby lokalna społeczność mogła rozwijać się i prosperować - mówi architekt Paweł Koperski.

Istnieje przekonanie, że praca projektanta, architekta, czy inżyniera kończy się w momencie oddania obiektu do użytku. Tymczasem dopiero wtedy zaczyna on pełnić najważniejszą swoją funkcję, czyli społeczną. Służy człowiekowi. Dlatego tak ważne jest, aby już na etapie projektowania przewidywać i planować, jak dany obiekt lub rozwiązanie architektoniczne będzie kształtować zachowania ludzi.

 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Obronność Nie ma czegoś takiego jak darmowa broń… Biuro prasowe
2024-03-28 | 11:00

Nie ma czegoś takiego jak darmowa broń…

Jak sfinansować wydatki obronne państw członkowskich UE zwiększone do poziomu 2% ich PKB? Trzy opcje: cięcia innych wydatków, finansowania długiem, podnoszenia podatków.
Obronność Waloryzacja to nie podwyżka. Co naprawdę negocjują firmy z sektora ochrony?
2023-11-30 | 11:14

Waloryzacja to nie podwyżka. Co naprawdę negocjują firmy z sektora ochrony?

Na rynku trwa obecnie proces waloryzacji wieloletnich kontraktów za usługi ochrony. Inflacja, która w ciągu trzech lat osiągnęła niemal 40 proc., i cykliczne podwyżki płacy
Obronność Thales zaprezentował zaawansowane rozwiązania defence na targach MSPO w Kielcach
2023-09-18 | 17:00

Thales zaprezentował zaawansowane rozwiązania defence na targach MSPO w Kielcach

Thales, globalny lider branży defence, wziął udział w 31. edycji Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego (MSPO), który odbył się w dniach 5-8 września w Kielcach. Thales

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Regionalne

Start-upy mogą się starać o wsparcie. Trwa nabór do programu rozwoju innowacyjnych pomysłów na biznes

Trwa nabór do „Platform startowych dla nowych pomysłów” finansowany z Funduszy Europejskich dla Polski Wschodniej 2021–2027. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości wybrała sześć partnerskich ośrodków innowacji, które będą oferować start-upom bezpłatne programy inkubacji. Platformy pomogą rozwinąć technologicznie produkt i zapewnić mu przewagę konkurencyjną, umożliwią dostęp do najlepszych menedżerów i rynkowych praktyków, ale też finansowanie innowacyjnych przedsięwzięć. Każdy z partnerów przyjmuje zgłoszenia ze wszystkich branż, ale także specjalizuje się w konkretnej dziedzinie. Jest więc oferta m.in. dla sektora motoryzacyjnego, rolno-spożywczego, metalowo-maszynowego czy sporttech.

Transport

Kolej pozostaje piętą achillesową polskich portów. Zarządy liczą na przyspieszenie inwestycji w tym obszarze

Nazywane polskim oknem na Skandynawię oraz będące ważnym węzłem logistycznym między południem i północą Europy Porty Szczecin–Świnoujście dynamicznie się rozwijają. W kwietniu 2024 roku wydano decyzję lokalizacyjną dotycząca terminalu kontenerowego w Świnoujściu, który ma szansę powstać do końca 2028 roku. Zdaniem ekspertów szczególnie ważnym elementem rozwoju portów, podobnie jak w przypadku innych portów w Polsce, jest transport kolejowy i w tym zakresie inwestycje są szczególnie potrzebne. – To nasza pięta achillesowa – przyznaje Rafał Zahorski, pełnomocnik zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście ds. rozwoju.

Polityka

Projekt UE zyskuje wymiar militarny. Wojna w Ukrainie na nowo rozbudziła dyskusję o wspólnej europejskiej armii

Wspólna europejska armia na razie nie istnieje, a w praktyce obronność to wyłączna odpowiedzialność państw członkowskich UE. Jednak wybuch wojny w Ukrainie, tuż za wschodnią granicą, na nowo rozbudził europejską dyskusję o potrzebie posiadania własnego potencjału militarnego. Jak niedawno wskazał wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, Europa powinna mieć własne siły szybkiego reagowania i powołać komisarza ds. obronności, ponieważ stoi obecnie w obliczu największych wyzwań od czasu zakończenia II wojny światowej. – Musimy zdobyć własną siłę odstraszania i zwiększać wydatki na obronność – podkreśla europoseł Janusz Lewandowski.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.