Newsy

M. Piróg (Prezes LOT): Strata będzie mniejsza, ale budżetu niestety nie zrobimy

2011-12-20  |  07:00
Wszystkie newsy
Mówi:Marcin Piróg
Funkcja:Prezes
Firma:Polskie Linie Lotnicze LOT S.A.

Już pewne, że PLL LOT nie uda się wypełnić tegorocznych planów budżetowych, które zakładały stratę na poziomie 50 mln złotych.

 - Ten rok będzie lepszy niż ubiegły rok, strata będzie mniejsza, co jest ewenementem wśród europejskich przewoźników, ponieważ wysokie ceny ropy dają się wszystkim we znaki. Druga strona medalu jest taka, że budżetu niestety nie zrobimy – przyznaje Marcin Piróg, Prezes PLL LOT.

Nie uda się mimo sprzyjającej pogody, choć jeszcze w październiku spółka była powyżej przyjętych założeń finansowych.

 - Listopad trochę dał się nam we znaki z dwóch powodów. Jeden to jest awaryjne lądowanie i konsekwencje tego, czyli przez 2 dni zamknięte lotnisko w Warszawie. Drugi powód jest taki, że w Europie ruch pasażerski zwolnił. Na to się jeszcze nakłada cena paliwa, która przez to, że złoty się bardzo osłabił w stosunku do dolara - jest  w tej chwili cena baryłki wyrażona w złotówkach najwyższa w historii – tłumaczy prezes LOT-u przyczyny gorszego wyniku niż zakładany.

Obecnie w Chinach trwają rozmowy prezesa LOT-u z Air China na temat uruchomienia regularnego połączenia z Warszawy do Pekinu.

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Newseria na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Rząd chce negocjować z Komisją Europejską wydłużenie terminu KPO. Czas na wydatkowanie większości środków upływa w 2026 roku

W związku z prawie trzyletnim opóźnieniem w implementacji Krajowego Planu Odbudowy koalicyjny rząd przeprowadził na początku br. jego rewizję. Nowa wersja jest już w ok. 80 proc. uzgodniona z Komisją Europejską, a cały ten proces może się zakończyć  w wakacje – poinformowała w tym tygodniu ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Jednocześnie rząd planuje rozpocząć z KE negocjacje dotyczące przedłużenia terminu zakończenia KPO, ponieważ czas na wydatkowanie większości środków upływa w 2026 roku.

Problemy społeczne

Blisko co piąta firma zamierza ograniczać zatrudnienie. W dużej mierze to wynik niepewności gospodarczej i rosnących kosztów pracowniczych

Z danych GUS wynika, że pod koniec marca 159 firm w Polsce ogłosiło plany zwolnień grupowych łącznie 17 tys. pracowników. Badania koniunktury wskazują, że wśród przedsiębiorców przeważają nastroje pozytywne, jednak zdecydowanie więcej z nich planuje ograniczenie zatrudnienia niż jego wzrost. – Nie jest to jeszcze zapowiedź armagedonu, ale warto się zastanowić, z czego to wynika. W dużej mierze to efekt rosnących kosztów prowadzenia biznesu i spowolnienia gospodarczego – ocenia dr hab. Jacek Męcina, prof. UW i doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Regionalne - Śląskie

Od kopalni węgla do kopalni pomysłów. Katowice i metropolia chcą być liderami innowacji

Jeszcze dwie dekady temu Katowice i inne miasta Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii kojarzyły się głównie z przemysłem wydobywczym węgla kamiennego i licznymi problemami związanymi z transformacją gospodarczą, które bardzo mocno dotykały kopalnie i cały przemysł ciężki. Od tego czasu wiele się zmieniło. Największe miasto aglomeracji górnośląskiej stawia na innowacyjne trendy w gospodarce, m.in. branżę gamingową, i kreuje się na miejsce spotkań. Dobrym przykładem może być Europejski Kongres Gospodarczy, który odbył się w Katowicach już po raz 16.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.