Newsy

Ubezpieczenia rolne z dopłatą unijną? Możliwe od 2014 roku

2012-03-19  |  06:48
Mówi:Piotr Narloch
Funkcja:Prezes Zarządu
Firma:Concordia Ubezpieczenia
  • MP4

     - W ubezpieczeniach rolnych w ciągu ostatnich kilku lat pojawiło się wiele dobrego - mówi prezes Concordii Piotr Narloch. Ale to nie przymus, a rosnąca świadomość rolników sprawiła, że ubezpieczenia upraw stają się powszechne, zwłaszcza wśród dużych producentów.

    Obecnie obowiązek ubezpieczenia mają rolnicy, którzy korzystają z dopłat unijnych. Za brak polisy grozi kara finansowa, ale też ograniczenia w dostępie do kredytów preferencyjnych czy pomocy społecznej. Już wkrótce system ubezpieczeń czekają zmiany. Firmy ubezpieczeniowe biorą udział w pracach nad nowym projektem ustawy.

    - Współpracujemy na bieżąco zarówno z Ministerstwem Rolnictwa, jak i grupami producenckimi, wypracowujemy nowe rozwiązania. W tej chwili jest pomysł, by oprócz systemu finansowania krajowego, było również finansowanie ze środków unijnych. Tam jest nieco inny model. Można liczyć, ze to wejdzie od 2014 roku - podkreśla prezes Concordii.

    Ministerstwo Rolnictwa chce, by składki na ubezpieczenia można było finansować w ramach dopłat bezpośrednich. Projekt w tej sprawie może się pojawić w ciągu najbliższych miesięcy. W obecnie obowiązującym systemie składkę na ubezpieczenie pokrywają po połowie budżet państwa i producent rolny. W tegorocznym budżecie przewidziano na ten cel blisko 204 mln zł.

    Concordia jest jedną z czterech firm, które oferują rolnikom współfinansowane z budżetu państwa obowiązkowe ubezpieczenia upraw i zwierząt na wypadek zdarzeń losowych. W ubiegłym roku wypłaciła rolnikom odszkodowania na łączną kwotę 160 mln zł.

     - To jest naprawdę dużo. I to są zweryfikowane szkody, rzeczywiste sytuacje tysięcy rolników. W tym roku mamy nowy sezon, było bardzo dużo szkód przezimowaniowych, w tej chwili one cały czas wpływają - mówi Piotr Narloch, prezes Concordii.

    W jego ocenie ostatnie lata były bardzo dobre dla rozwoju ubezpieczeń dobrowolnych w Polsce. Ubezpieczenia wśród dużych gospodarstw rolnych, dla których ten rodzaj działalności jest głównym źródłem dochodu, stały się już powszechne. Nieco wolniej rośnie również skala ubezpieczeń wśród drobnych rolników. Ale świadomość niewątpliwie wzrasta.

     - Ci, którzy produkują żywność w skali mikroekonomicznej, wiedzą, że sami muszą się ubezpieczać. Oni również uczestniczą w systemie finansowania bankowego, to jest ściśle związane z systemem ubezpieczeniowym. Dla banku rolnik, który jest ubezpieczony, jest dużo bardziej wiarygodny. Więc tutaj działają zupełnie inne mechanizmy niż przymus - uważa Piotr Narloch.

    Czytaj także

    Kalendarium

    Więcej ważnych informacji

    Newseria na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym

    Jedynka Newserii

    Jedynka Newserii

    Ochrona środowiska

    Rząd chce negocjować z Komisją Europejską wydłużenie terminu KPO. Czas na wydatkowanie większości środków upływa w 2026 roku

    W związku z prawie trzyletnim opóźnieniem w implementacji Krajowego Planu Odbudowy koalicyjny rząd przeprowadził na początku br. jego rewizję. Nowa wersja jest już w ok. 80 proc. uzgodniona z Komisją Europejską, a cały ten proces może się zakończyć  w wakacje – poinformowała w tym tygodniu ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Jednocześnie rząd planuje rozpocząć z KE negocjacje dotyczące przedłużenia terminu zakończenia KPO, ponieważ czas na wydatkowanie większości środków upływa w 2026 roku.

    Problemy społeczne

    Blisko co piąta firma zamierza ograniczać zatrudnienie. W dużej mierze to wynik niepewności gospodarczej i rosnących kosztów pracowniczych

    Z danych GUS wynika, że pod koniec marca 159 firm w Polsce ogłosiło plany zwolnień grupowych łącznie 17 tys. pracowników. Badania koniunktury wskazują, że wśród przedsiębiorców przeważają nastroje pozytywne, jednak zdecydowanie więcej z nich planuje ograniczenie zatrudnienia niż jego wzrost. – Nie jest to jeszcze zapowiedź armagedonu, ale warto się zastanowić, z czego to wynika. W dużej mierze to efekt rosnących kosztów prowadzenia biznesu i spowolnienia gospodarczego – ocenia dr hab. Jacek Męcina, prof. UW i doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

    Regionalne - Śląskie

    Od kopalni węgla do kopalni pomysłów. Katowice i metropolia chcą być liderami innowacji

    Jeszcze dwie dekady temu Katowice i inne miasta Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii kojarzyły się głównie z przemysłem wydobywczym węgla kamiennego i licznymi problemami związanymi z transformacją gospodarczą, które bardzo mocno dotykały kopalnie i cały przemysł ciężki. Od tego czasu wiele się zmieniło. Największe miasto aglomeracji górnośląskiej stawia na innowacyjne trendy w gospodarce, m.in. branżę gamingową, i kreuje się na miejsce spotkań. Dobrym przykładem może być Europejski Kongres Gospodarczy, który odbył się w Katowicach już po raz 16.

    Partner serwisu

    Instytut Monitorowania Mediów

    Szkolenia

    Akademia Newserii

    Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.