Przegląd mediów

listopad 2022

GRUPA WB na targach w Dżakarcie

2022-11-07  |  12:08
Przegląd mediów

GRUPA WB uczestniczyła zakończonej wczoraj w Indo Defence Expo & Forum w Dżakarcie, gdzie zaprezentowano oferowane systemy przeznaczone dla obronności. Zainaugurowane 2 listopada w stolicy Indonezji targi okazały się polskim sukcesem, gdyż przedstawione tam rozwiązania cieszyły się znacznym zainteresowaniem, o czym świadczą liczne odwiedziny decydentów reprezentujących siły zbrojne wielu państw Azji.

Polski wystawca na stoisku GRUPY WB przedstawił nowoczesne systemy przeznaczone dla wojska i służb mundurowych (w tym formacji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo wewnętrzne i ochronę granic), sprawdzone w ekstremalnie trudnych warunkach bojowych – podczas intensywnych działań wojennych. Istotnym wsparciem pozwalającym sprofilować ofertę polskiego przemysłu była aktywność polskich dyplomatów, mających dobre rozeznanie uwarunkowań lokalnych rynków. Widomym tego przejawem były odwiedziny stoiska GRUPY WB przez Panią ambasador Polski w Indonezji Beatę Stoczyńską, której towarzyszył attaché wojskowy pułkownik Zbigniew Kmiciński. 

Rozwiązania GRUPY WB wzbudziły duże zainteresowanie przedstawicieli sił zbrojnych i formacji mundurowych Indonezji. Stoisko odwiedziła delegacja komórki do spraw zakupów wojskowych Ministerstwa Obrony Indonezji, z zastępcą dowódcy wojsk pancernych i zmechanizowanych. Wśród gości odwiedzających stoisko GRUPY WB był indonezyjski generał Yanuar Adil, nowy szef Pusat Kesenjataan Kavaleri – centrum badań i rozwoju wojsk zmechanizowanych (kawalerii pancernej). 

Systemy z Polski wzbudziły też zainteresowanie zastępcy dowódcy Sił Zbrojnych Tajlandii – generała Siravuth Wongkantee, który miał okazję zapoznać się z polską ofertą.

Na Indo Defence Expo & Forum zaprezentowano cyfrową platformę komunikacji pojazdowej FONET – używaną w kilkudziesięciu państwach, a produkowaną w oparciu na polskiej licencji, także w Stanach Zjednoczonych. Pokazano również bezzałogowy system rozpoznawczy FLYEYE i amunicję krążącą WARMATE w odmianach ze skrzydłami stałymi oraz składanymi, dostosowaną do startu z wyrzutni rurowej. 

Nie zabrakło też sprzętu łączności wojskowego produkowanego przez RADMOR, gdyńską spółkę GRUPY WB, która w tym roku fetuje 75-lecie działalności. Radiostacje z Polski są cenione w Azji, gdzie znajdują zastosowanie także w pododdziałach służących w ramach misji pokojowych Organizacji Narodów Zjednoczonych. 

W indonezyjskiej stolicy po raz pierwszy eksponowano zdalnie sterowane wieże ZSU-03, opracowane w Zakładzie Automatyki i Urządzeń Pomiarowych AREX (spółce należącej do GRUPY WB). Ten lekki moduł uzbrojenia, który może być wyposażony w karabiny maszynowe, granatniki maszynowe, a w jednej z odmian – nawet armaty automatyczne, dostosowany jest do mocowania na każdym pojeździe, w tym bezzałogowym. 

Żywe zainteresowanie wzbudził system parametrycznej ochrony granic i obiektów AMSTA, opracowany i doskonalony przez przedsiębiorstwo MindMade z Warszawy, a sprawdzony w praktyce na wschodniej na granicy Polski, stanowiącej rubież Unii Europejskiej. AMSTA dzięki zastosowaniu czujników sejsmicznych (w odmianie stacjonarnej lub przenośnej) wykrywających przemieszczających się ludzi i pojazdy z dużej odległości, wykazuje dużą efektywność w każdych warunkach terenowych i klimatycznych. W systemie zaimplementowano algorytmy sztucznej inteligencji, umożliwiające eliminowanie fałszywych alarmów i odróżnianie możliwych zagrożeń od aktywności miejscowej fauny. 

GRUPA WB konsekwentnie rozwija szeroko zakrojoną współpracę z innymi przedsiębiorstwami, stąd obecność na stoisku partnerów z GRUPY LUBAWA. Spółki stworzyły wspólnie strój podchodzeniowy EOD ONE, jedno z najnowocześniejszych i najbardziej zaawansowanych technologicznie rozwiązań przeznaczonych dla pirotechników. 

Maciej Małek

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.

Informacje z dnia: 7 listopada

Medium

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Forum Sektora Kosmicznego 4 czerwca 2024

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media i PR

Komunikacja celów środowiskowych w centrum zainteresowania biznesu. Takich informacji coraz częściej szukają konsumenci

Z roku na rok coraz więcej firm kładzie nacisk na kwestie zrównoważonego rozwoju. Trend ten lata temu rozpoczęły przedsiębiorstwa świadome swojego wpływu na środowisko naturalne, klimat i lokalne społeczności, w których funkcjonują. Obecnie coraz częściej katalizatorem napędzającym tego typu działania są wymagania konsumentów, którzy oczekują od firm takiej odpowiedzialności, a także coraz większa presja regulacyjna ze strony UE. Z każdym rokiem przybywa deklaracji biznesu dotyczących ograniczania emisji, dążenia do neutralności klimatycznej i nowych, prośrodowiskowych inicjatyw. – Teraz cała sztuka w tym, żeby te działania dobrze komunikować – mówi Aleksandra Majda, ekspertka ESG Impact Network i Agencji Go Green.

Bankowość

Przewodniczący KNF: Niepokoi nas ograniczone zainteresowanie przedsiębiorców inwestycjami. To wpływa na niski popyt na kredyty inwestycyjne

W I kwartale 2024 roku banki poprawiły wyniki, mimo że bazą porównawczą jest znakomity dla nich 2023 rok. Mają więc możliwości udzielania kredytów firmom na rozwój. Problemem jest jednak wstrzemięźliwa postawa samych przedsiębiorstw w zaciąganiu pożyczek inwestycyjnych oraz poszukiwaniu innych źródeł finansowania inwestycji. Bolączką polskiego rynku jest zwłaszcza słabość rynku kapitałowego, czyli finansowania poprzez giełdę.

Przemysł

Trwają intensywne przygotowania do polskiej misji na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Siedem eksperymentów jest już w trakcie budowy

Wykorzystanie sztucznej inteligencji w kosmosie, wpływ długotrwałego pobytu w kosmosie na zdrowie psychiczne, ale też na układ odpornościowy – to niektóre z obszarów eksperymentów, które zostaną przeprowadzone w warunkach mikrograwitacji podczas pierwszej polskiej misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. W ubiegłym tygodniu Europejska Agencja Kosmiczna podpisała siedem kontraktów na ich realizację z polskimi instytucjami i firmami. – Ta lista będzie się wydłużać i mam nadzieję, że wszystkie wybrane 18 projektów poleci na stację kosmiczną – mówi Sławosz Uznański, astronauta, który będzie przeprowadzać te eksperymenty na orbicie.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.